Kolejna edycja projektu Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze odbędzie się w marcu w dziewięciu miastach Polski z udziałem fenomenalnej artystki fado, Fábii Rebordão.

Entuzjaści otwartego, nieskonwencjonalizowanego fado nie mają dziś wątpliwości: obok bogiń: Marizy i Any Moury to właśnie Fábia Rebordão staje się najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku. – Marcin Kydryński

FÁBIA REBORDÃO 

Zakochała się w fado słuchając Amalii Rodrigues. Miała lat piętnaście. W Lizbonie, gdzie się urodziła, nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną.

Wydany w 2011 roku album “A Oitava Cor” – zapowiada przełom na scenie młodego fado. Ogromny, głęboki głos i otwartość na inne style zbliża ją do Marizy. Diva gości Fabię na scenie podczas kilku swoich koncertów w Europie. Pomaga w karierze. Debiutantka pojawia się też, bagatela, w nowojorskiej Carnegie Hall.

Zaczyna komponować. Jej muzyka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera mąż – znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. To z nim współtworzy część piosenek na swoją drugą płytę Eu, która czyni Fabię Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej w 2016 roku. Niedługo później odwiedza Siesta Festiwal i wprawia publiczność w ekstazę swym wykonaniem utworu Pod Papugami – nieskazitelną polszczyzną.


Najnowszy projekt Fabii to dwupłytowy album “Eu Sou”. W części tradycyjnej poświęcony legendzie Amalii, w drugiej zaś połowie nowym brzmieniom w fado.

Dziś, w przerwach między koncertami na scenach całego świata, Fabia śpiewa regularnie w klubie Casa da Linhares, u stóp Alfamy, nad rozległym Tagiem. Ale spytana o sprawy w jej życiu najważniejsze opowie Państwu zapewne o swojej rocznej córeczce. – Marcin Kydryński

TRASA W POLSCE

Po latach nieobecności na naszych scenach Fábia Rebordão wraca triumfalnie na serię Wieczorów Fado w Sieście w Drodze – u progu wiosny 2023.

SIESTA w drodze

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już XV edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf. Współorganizator Siesta Festival w Gdańsku. Jak sam przyznaje:

“Zaczęliśmy w okolicach święta zakochanych, w lutym 2012, by następnie spotykać się co kilka miesięcy i doprowadzić rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą się w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Będę zaszczycony mogąc objąć artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącego każdy z wieczorów.”

SIESTA w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.

W Sieście przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

Partnerem trasy jest: inicjatywa Czujesz Klimat Rossmanna, zwracająca uwagę na codzienne wybory, które mogą przyczynić się do dobra naszej planety oraz firma Invest Komfort, deweloper z Trójmiasta, mający w swoim portfolio inwestycje najwyższej klasy.

Patroni medialni to Radio Nowy Świat, Jazz Forum oraz JazzSoul.pl.