W niedzielę, 23 października ramach projektu JAZZ PO POLSKU w Warszawie wystąpią Piotr Budniak Essential Group i Miłosz Oleniecki Trio. Koncerty odbędą się w warszawskim klubie Jassmine, i zostaną zarejestrowane oraz wydane w Chinach i Korei. Początek koncertów o godzinie 20:30.


W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China & Korea 2022” odbyło się już 9, z zaplanowany 25 koncertów. W najbliższą niedzielę, 23 października w warszawskim klubie Jassmine przy ul. Wilczej 73, odbędą się kolejne dwa występy młodych polskich zespołów jazzowych.

O godzinie 20:30 wystąpi Piotr Budniak Essential Group, laureat festiwalu Jazz Juniors prezentujący jazz współczesny w najlepszym wydaniu, a zaraz po nim, około godziny 22:00 zagra Miłosz Oleniecki Trio, łączący jazz z muzyką klezmerską i swobodną improwizacją. Ponad to, grupa Piotra Budniaka zaprezentuje przedpremierowo materiał z najnowszej płyty zatytułowanej „Homeland”, której oficjalna premiera zaplanowana jest pod koniec roku.

„»Homeland« to opowieść o mierzeniu się ze swoją tożsamością i jej korzeniami – całą sumą zdarzeń, miejsc, okoliczności oraz ludzi, którzy nadali pierwotny kierunek naszym drogom i naszkicowali kontur ich egzystencji. To z jednej strony walka – ucieczka i wyparcie, a z drugiej, próba akceptacji i wydobycia wartościowych, zasianych w nas ziaren” – opisuje najnowszy repertuar Piotr Budniak.

Piotr Budniak Essential Group wystąpi w składzie: Wojciech Lichtański – saksofon, Kajetan Borowski – piano, Piotr Narajowski – kontrabas, Piotr Budniak – perkusja. Natomiast Miłosz Oleniecki Trio  zagra w składzie: Miłosz Oleniecki – piano, Paweł Zwierzyński-Pióro – kontrabas, Rafał Dutkiewicz – perkusja. 

W ramach projektu JAZZ PO POLSKU, który obchodzi w tym roku 10-lecie działalności artystycznej, odbyło się ponad 300 występów rodzimych artystów poza granicami kraju, w większości w Azji. W tym roku, ze względu na pandemię Covid-19 i wciąż towarzyszącym jej obostrzeniom, koncerty odbywają się po raz pierwszy w Polsce. Dla publiczności jest to również wyjątkowa okazja, aby wziąć udział w nagraniach. Zarejestrowane w formie audio i wideo występy zostaną bowiem wydane i wypromowane w Chinach i Korei.

Kolejne koncerty w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU to występy w klubie BARdzo Bardzo przy ul. Nowogrodzkiej 11, gdzie zobaczymy: G-Squad (30 października), Light Star Guiding (2 listopada), Marcin Pater Trio (6 listopada), Aga Derlak Trio (11 listopada) i Warsaw Improvisers Orchestra (13 listopada).  

Projekt JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China and Korea 2022” jest organizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy objął Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Ambasada RP w Seulu, Konsulat Generalny RP w Chengdu, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju oraz Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach. Partnerami projektu są Instytut Polski w Pekinie, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Festiwal Jazz Juniors, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacja BARdzo Bardzo, Jazz Session, Jassmine. Sponsorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerem logistycznym jest Volvo Car Poland. Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Warsaw Insider, Jazz Forum, Jazz Press, Jazzsoul.pl, Chiny24.com, Radio Jazz Po Polsku.