W dniach 26 – 30 czerwca 2019 r. we Lwowie odbędzie się 9. edycja Leopolis Jazz Fest. W ciągu 5 dni festiwalu wystąpi około 300 muzyków z 15 krajów, w tym m.in. Diana Krall, Chick Corea & The Spanish Heart Band, Bobby McFerrin, Snarky Puppy i wielu innych.

Adrien Brandeis – młody, wielokrotnie nagradzany francuski pianista i kompozytor, zdobywca nagrody LetterOne „Rising Stars” Jazz Award – jako pierwszy wystąpi na głównej scenie festiwalu im. Eddiego Rosnera.

Następnie pojawią się na niej trzykrotni zdobywcy nagrody Grammy – grupa Snarky Puppy. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej oczekiwanych zespołów na festiwalu, złożony z nowoczesnych muzyków jazzowych fusion i funk z Michael’em League na czele.


Etienne Mbappe & the Prophets wystąpią także na głównej scenie festiwalu im. Eddiego Rosnera. Ten słynny kameruński basista i kompozytor występował już na scenie festiwalu we Lwowie w 2012 roku jako członek John McLaughlin’s 4th Dimension.

Występ Diany Krall, słynnej kanadyjskiej piosenkarki i pianistki, będzie pierwszym występem artystki na Ukrainie i z pewnością wywoła spore poruszenie wśród uczestników festiwalu. Diana Krall wystąpi ze światowej sławy muzykami. Towarzyszyć jej będą: Joe Lovano – jeden z najlepszych saksofonistów na świecie, Marc Ribot – wyjątkowo utalentowany gitarzysta, tworzący wielogatunkową muzykę – od free jazzu po rock, Robert Hurst – światowej klasy kontrabasista i siedmiokrotny zdobywca nagrody Grammy, a także Karriem Riggins – słynny perkusista jazzowy.


Legenda jazzu Kenny Barron także po raz pierwszy odwiedzi Ukrainę. Ten amerykański kompozytor, aranżer i „najbardziej liryczny pianista naszych czasów” przyjedzie do Lwowa w towarzystwie swojego kwintetu.

Nie mniej oczekiwanym występem będzie koncert Bobby’ego McFerrina, jednego z najbardziej znanych na świecie improwizatorów wokalnych, przekształcający swój głos w instrument muzyczny. Artysta zaprezentuje we Lwowie wyjątkowy i zapierający dech piersiach program Gimme5 (circlesongs). Specjalnie na ten występ sala koncertowa festiwalu zostanie zaadaptowana na improwizowany chór składający się z około 80 osób, w tym: Chór Lwowski Narodowej Akademii Muzycznej, grupy acapella ManSound and United People, Jamala, LAUD, Laura Marti, Kristina Marti, Olya Chernyshova, Liza Bairak i Uliana Holinei. 

Pianista, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Jon Cleary i jego zespół The Absolute Monster Gentlemen wystąpią również na scenie Eddiego Rosnera. Jego muzyka wyraźnie odzwierciedla wpływ funku, R&B, soul, gospel, a także afro-kubańskich rytmów i, oczywiście, nowoorleańskiej szkoły gry na fortepianie.

Światowej sławy pianista, kompozytor i 22-krotny zdobywca nagrody Grammy Chick Corea wystąpi z projektem Spanish Heart Band, który zawiera jasną mieszankę fusion-jazzu i tradycyjnej muzyki latynoskiej. Sama nazwa to powrót do legendarnego albumu „My Spanish Heart” z 1976 roku. Spektaklowi towarzyszyć będzie tancerka flamenco.

Peter Cincotti, amerykański piosenkarz i pianista wystąpi w ostatnim dniu festiwalu. W wieku 18 lat Cincotti stał się najmłodszym muzykiem, jaki kiedykolwiek osiągnął numer 1 na liście jazzowej Billboardu. Od tego czasu Cincotti występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, od nowojorskiej Carnegie Hall po L’Olympia w Paryżu.

Gościem specjalnym festiwalu będzie jedna z najsłynniejszych brytyjskich śpiewaczek – Lisa Stansfield. Artystka od ponad 30 lat łączy muzykę soul i pop. Lisa Stansfield otrzymała wiele nagród, w tym Brit Awards, Ivor Novello Awards i Billboard Music Awards. 

Bezpłatny fan zone

Głównym punktem każdego dnia festiwalu będą wieczorne koncerty na Scenie Głównej imienia Eddiego Rosnera, znajdującej się na terenie Parku im. Bohdana Chmielnickiego. To tam odbywają się będą koncerty głównych headlinerów i to one ściągają codziennie w okolice parku tysiące osób. Koncerty odbywające się na scenie głównej są biletowane. 

Ale dla wszystkich tych, którym nie uda się zdobyć biletów organizatorzy przygotowali tzw. „strefy fana”, gdzie na dużych telebimach, przy bardzo dobrym nagłośnieniu, transmitowane będą wszystkie koncerty odbywające się na Scenie Głównej festiwalu. Festiwal ma cztery takie strefy, z czego największa, zlokalizowana w strefie piknikowej parku kilkaset metrów od Sceny Głównej, może pomieścić nawet kilkanaście tysięcy osób. Wejście do tej strefy jest bezpłatne.  

Cały Lwów jazzuje

Leopolis Jazz Fest jest festiwalem o bardzo otwartym charakterze, wpisującym się w codzienne życie miasta. Przez 5 dni trwania festiwalu – jak głosi jego slogan – „cały Lwów jazzuje”. Przebywając w tym czasie we Lwowie trzeba się naprawdę postarać, aby nie natknąć się na jazz. 

Poza koncertami na Scenie Głównej im. Eddiego Rosnera koncerty odbywają się już od godzin południowych także na dwóch dodatkowych scenach w centrum miasta: Scenie na Rynku, umiejscowionej w samym sercu Lwowa oraz Scenie przy Pałacu Potockich, mieszczącej się na jednej z najpiękniejszych ulic miasta. Wejście na koncerty odbywające się na obu tych scenach jest bezpłatne.

Leopolis Jazz Fest to także szansa dla młodych muzyków zaprezentowania się szerszej publiczności. Spacerując po Lwowie podczas dni trwania festiwalu będzie można natknąć się na kilka ulicznych scen, na których prezentować się będą młode zespoły. 

Nie tylko koncerty

Ale Leopolis Jazz Fest to nie tylko koncerty. W ciągu dnia wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania z artystami, warsztaty mistrzowskie z udziałem znakomitych muzyków oraz pokazy filmowe. W tym roku podczas pięciu dni festiwalu będzie można podziwiać pokazy filmów z kolekcji Leonida Goldshteina, jednego z największych twórców ukraińskiego ruchu jazzowego. Co roku przygotowuje nowy wybór materiałów ze swojej szerokiej kolekcji filmów jazzowych i opowiada ciekawe historie o muzykach.

Jam sessions

Leopolis Jazz Fest to wreszcie całonocne jam sessions, odbywające się w lwowskich klubach, gdzie przez pięć nocy z rzędu rządzi Improwizacja. Kto był, ten wie.

Leopolis Jazz Fest to międzynarodowy coroczny festiwal jazzowy na Ukrainie, który odbywa się w ostatni weekend czerwca. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku. Do 2017 roku festiwal odbywał się pod nazwą Alfa Jazz Fest (do roku 2017 roku sponsorem tytularnym festiwalu był Alfa Bank Ukraina). W 2017 roku została podjęta decyzja o zmianie nazwy festiwalu na Leopolis Jazz Fest, aby bardziej podkreślić jego lokalizację (Leopolis jest jedną z dawnych nazw Lwowa).

Podczas wcześniejszych edycji festiwalu wystąpili m.in. Ahmad Jamal, Herbie Hancock, Chucho Valdes, Pat Metheny, Arturo Sandoval, Charles Lloyd, Marcus Miller, Ron Carter, Dianne Reeves, Wayne Shorter, John McLaughlinCharlie Haden, Dee Dee Bidgewater, Esperanza Spalding, China Moses, Kenny Garret, Miles Electric Band, Gregory Porter i wielu innych.

Każdego roku festiwal odwiedza ponad 100 tysięcy gości z Ukrainy i zagranicy. Leopolis Jazz Fest jest obecnie jednym z największych festiwali jazzowych w Europie.

W 2016 roku Guardian umieścił lwowski festiwal na liście 10 najlepszych europejskich festiwali jazzowych. Koncerty festiwalu są transmitowane w Europie przez światowej sławy kanał telewizyjny Mezzo.