„Wesołą jazdę” zapowiada znana wokalistka jazzowa Urszula Dudziak, która podczas niedzielnego koncertu, inaugurującego 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprezentuje nowy projekt muzyczny. Podczas koncertu wystąpi też artysta z Nigerii – Femi Kuti.

Urszula Dudziak przedstawi w warszawskiej Sali Kongresowej – jak informują organizatorzy – premierowy wielokulturowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur.

„Bardzo się cieszę, że ten festiwal wielu kultur istnieje – powiedziała PAP Urszula Dudziak. – W latach, kiedy wraz z Michałem Urbaniakiem mieszkaliśmy w Stanach, byłam pod wrażeniem totalnego spotkania kultur na przykład w Nowym Jorku, w owym +melting pot+ – kulturowym tyglu. Mieć kontakt z całym światem w jednym mieście – to jest coś! Świetnie, że i Warszawa staje się wielokulturowa”.

„Podobna była też muzyka, którą tam graliśmy: czerpiąca z różnych źródeł, różnych kultur – mówi wokalistka. – Moje ukochane fusion, to połączenie klasyki, rocka, jazzu i muzyki ludowej. W Ameryce często w naszych utworach dominowały motywy polskie. I to się tam podobało. Amerykanie cenią czyjąś indywidualność, odmienność, szanują ludzi, którzy zachowują swoją tożsamość”.

Jak zapowiada Dudziak, w programie niedzielnego koncertu jazz zmiesza się z muzyką z różnych zakątków świata. „Odpowiedzialnym za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny projektu jest kierownik muzyczny zespołu Jan Smoczyński” – dodaje wokalistka.

„Jak zwykle liczę na mój band. To są wspaniali młodzi muzycy, doskonale wykształceni, mający już swoje dobrze rokujące kariery” – powiedziała Urszula Dudziak. Wokalistce towarzyszy zespół w składzie: lider – Jan Smoczyński na instrumentach klawiszowych, Łukasz Poprawski na saksofonie altowym, gitarzysta Robert Cichy, basista Krzysztof Pacan i na perkusji Artur Lipiński.

Fragment nowego utworu Urszuli Dudziak zatytułowanego „Happy ride” („Wesoła jazda”) stanowi tło jingla festiwalowego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. „Być może, że pod tytułem ukaże się album, będący zapisem tego nowego materiału; a jest to muzyka emanująca energią, prawdziwy wulkan, która ma w sobie świeżość i wiele radości” – dodaje.

Urszula Dudziak to czołowa postać współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna, pozwoliły jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Karierę rozpoczynała w latach 60. śpiewając m.in. u Krzysztofa Komedy oraz w orkiestrze Edwarda Czernego. Artystka znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej „scatem”. Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów.

Wokalistka występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał jej albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór PAPAYA stał się światowym hitem.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpi też arysta z Nigerii – Femi Kuti z zespołem Positive Force.”Żywioł z Nigerii, syn i kontynuator twórczości Feli Kutiego, rewolucjonisty i ojca afrobeatu. Ten wirtuoz saksofonu, dwukrotnie był nominowany do nagrody Grammy” – charakteryzują muzyka organizatorzy festiwalu.

„Po dwóch latach starań o to, by artysta przyjechał na nasz Festiwal wreszcie się to udało” – mówi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczny Festiwalu. „Cieszę się niezmiernie, szczególnie że publiczność bardzo liczyła na mocny akcent afrykański” – dodaje.

Podczas festiwalu, który potrwa do 1 października, odbędą się koncerty artystów m.in. z Hiszpanii, Turcji, Izraela i Nigerii oraz warsztaty muzyczne.

Drugi dzień festiwalu przebiegał będzie pod hasłem „Kobiety Świata na Skrzyżowaniu Kultur”. Wystąpią: finlandzka akordeonistka Maria Kalaniemi i pochodząca z hiszpańskiej Galicji Mercedes Peon, której muzyka to połączenie m.in. gry na dudach galicyjskich ze współczesnym elektronicznym brzmieniem. Trzeciego dnia festiwalu podczas koncertu „Śródziemnomorskie klimaty” będzie można posłuchać greckiego wirtuoza liry Psarantonisa oraz kurdyjskiej artystki Aynur.

Podczas kolejnego dnia z koncertem „Złote Głosy na Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią korsykańscy pieśniarze z zespołu Barbara Furtuna i hiszpańska mistrzyni flamenco Carmen Linares. Dzień piąty upłynie pod hasłem „Wikingowie i Kruki”. W mocnym, rockowym klimacie zagrają szwedzcy folkowi muzycy z grupy Hoven Droven oraz Corvus Corax, niemiecki zespół wykonujący muzykę średniowieczną.

Ostatniego dnia festiwalu podczas koncertu „Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur” egipska młodzież poprzez taniec, śpiew i grę na instrumentach przybliży polskiej publiczności kulturę swojego kraju. Po koncercie UNICEF wspólnie ze stołecznym Uniwersytetem Muzycznym zaprasza dzieci na zabawy muzyczne w klimacie muzyki afrykańskiej.

W dniach 26-30 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej będzie można szkolić umiejętności muzyczne pod okiem mistrzów m.in. w dziedzinie perkusji flamenco, gry na drumli czy bliskowschodnich instrumentach perkusyjnych.

inf. PAP/fot. promocyjne