Wytwórnia Blue Note Records ogłosiła wydanie nowej archiwalnej kolekcji saksofonisty Wayne’a Shortera, “Celebration. Volume 1”. Pierwsza część serii, której kuratorem był Shorter na krótko przed jego śmiercią w 2023 roku, “Celebration. Volume 1”, ukaże się 23 sierpnia. Główny singiel z kolekcji – wykonanie z 1983 roku motywu Igrzysk Wojennych „Edge of the World (End Title)” kompozytora Arthura B. Rubinsteina z 1983 roku – jest dziś dostępne.


“Celebration. Volume 1” zawiera set z 2014 roku uznanego kwartetu Shortera z pianistą Danilo Perezem, basistą Johnem Patituccim i perkusistą Brianem Bladem, który wystąpił na Stockholm Jazz Festival w Szwecji. Zestaw zawiera najważniejsze momenty z wyjątkowych i pomysłowych sesji grupy, w tym „Zero Gravity”, „Smilin’ Through”, „Orbits”, „Lotus” i „She Moves Through The Fair”.

„W styczniu 2023 roku, kiedy [Wayne] był hospitalizowany po raz ostatni, dalej wybierał utwory i układał albumy” – Caroline Shorter, żona Wayne’a, dzieli się notatkami do tomu 1 „Celebration”. „Jego duch „Never Give Up”, który podkreśla całą jego misję, był silniejszy niż kiedykolwiek i był podekscytowany możliwością wydania większej ilości muzyki. Dopiero w ciągu ostatnich 10 dni swojego życia zdał sobie sprawę, że nie będzie go w pobliżu, aby doprowadzić to do skutku. Poczuł potrzebę celebrowania życia i postanowił zmienić nazwę kolekcji na Celebration. Powiedziałem: „Tak, Wayne! Świętujmy!!! Tak to powinno się nazywać. Świętowanie!'”

Oprócz pierwszego albumu “Celebration”, Blue Note uhonoruje tego lata wpływ Shortera na muzykę jazzową kilkoma reedycjami jego klasycznych albumów. Należą do nich winylowe wydanie “Tone Poet Odyssey of Iska” z lat 70., który ukaże się 5 lipca; klasyczne wydanie winylowe “JuJu” z 1964 roku, premiera 16 sierpnia; oraz ekskluzywną, niebieską reedycję winylową albumu “Speak No Evil” z 1964 roku, ekskluzywną dla autoryzowanego dystrybutora Blue Note, w sprzedaży od 9 sierpnia w wybranych niezależnych sklepach płytowych.