W pięknej sali NOSPR w Katowicach odbyła się pierwsza edycja Jazz Hop Festiwalu – Dekady Jazzu, zorganizowanego przez Agencję Artystyczną Art Projekt. Wydarzenie to było niezwykłym połączeniem światów muzyki jazzowej i hip-hopu, zjednoczonych na jednej scenie.

Na scenie spotkali się artyści reprezentujący najwybitniejszych przedstawicieli polskiego jazzu oraz twórcy hip-hopu. Wystąpiła prawdziwa plejada znakomitych muzyków: Kuba Badach, Adam Bałdych, Michał Barański, Victor Davies, Paweł Dobrowolski, Urszula Dudziak, EABS, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet feat. Mr Krime, Fisz, Grubson, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Mika Urbaniak, Dominik Wania, Kuba Więcek.

To wyjątkowe zetknięcie różnych pokoleń artystów zaowocowało nie tylko wzruszającymi wspomnieniami, ale także świeżymi aranżacjami znanych kompozycji. Od klasycznych dzieł Tomasza Stańki, poprzez kompozycje Krzysztofa Komedy, aż po utwory Zbigniewa Seiferta. Nowe interpretacje rozbrzmiewały w sali NOSPR, wzbogacając dziedzictwo muzyczne o nowe dźwięki i emocje.

Wyjątkowym momentem był wspólny występ Fisza i zespołu EABS – po raz pierwszy razem na scenie – którzy wykonali “Za mało czasu” i “Bieg” z repertuaru Fisz Emade Tworzywo.

Zespół EABS zaprezentował także singiel z nadchodzącej płyty “Reflections of Purple Sun”, będącej reinterpretacją klasycznego albumu Tomasza Stańki “Purple Sun” z 1973 roku.

Nie zabrakło także międzypokoleniowych spotkań, jak hołd Zbigniewowi Namysłowskiemu, który został oddany przez Henryka Miśkiewicza i Kubę Więcka w wykonaniu “Kujawiak Goes Funky”.

Warto było również zobaczyć występ jazz rap bandu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet w towarzystwie legendy dj’ingu i turntablismu – Mr Krime’a.

Na zakończenie publiczność miała okazję cieszyć się występem Urszuli Dudziak, która swoim pozytywnym podejściem i uśmiechem wprawiła wszystkich w doskonały nastrój, a wykonaniem klasycznego utworu “Papaya” z 1976 roku sprawiła, że nikt w sali NOSPR nie mógł usiedzieć w miejscu.

Wyjątkową formułę festiwalu stanowił trzygodzinny program bez przerw, jednak dzięki dynamicznemu tempu wydarzenia, nie było miejsca na nudę. Wydarzenie poprowadziła niezawodna Marta Kula z Radia 357.

Słowa uznania należą się wszystkim artystom, organizatorom, a także Markowi Napiórkowskiemu, który pełnił rolę dyrektora artystycznego festiwalu. 

Kolejna edycja festiwalu już 9 marca 2025 roku – datę warto zapamiętać!