Polska szkoła jazzu już ponad pół wieku temu zdobyła uznanie wśród europejskich i światowych słuchaczy. Wciąż pojawiają się u nas nowe pokolenia muzyków, którzy tę chwalebną tradycję podtrzymują. Mateusz Pałka, związany z krakowskim środowiskiem pianista, improwizator i kompozytor jest jednym z przedstawicieli obiecującej grupy zdolnych jazzmanów, których obecność na scenie gwarantuje, że polska szkoła jazzu, to hasło wciąż aktualne.

W Mateusz Pałka Trio, jednym z kilku projektów tego muzyka, liderowi towarzyszą Piotr Południak na kontrabasie i Patryk Dobosz na perkusji – obaj z własnymi sukcesami na polskich i międzynarodowych scenach. „Melodies. The Magic Mountain” jest drugą płytą tego składu, którego członkowie zdążyli się już zaprezentować fanom jazzu w kilkunastu krajach, na trzech kontynentach, jako wrażliwi artyści o niezwykle lirycznym podejściu do tworzonej przez siebie muzyki.

Kilkuletnia wspólna praca daje w przypadku muzyki jazzowej możliwość komunikowania się na poziomie porozumienia ponad słowami. To szczególnie istotne w przypadku olbrzymiej dbałości o każdy szczegół akustycznego brzmienia, co jest wyjątkowo ważne dla Mateusza Pałki w procesie komponowania nowych utworów.

Nowy album Mateusz Pałka Trio inspirowany jest poezją, powieścią, malarstwem, naturą, muzyką klasyczną i jazzową, czyli wszystkim tym, co serwuje nam współczesny świat. Jak bardzo jesteśmy w stanie usłyszeć i zobaczyć, co dzieje się wokół nas? pyta Mateusz Pałka. I odpowiada: Pragnę, aby była to podróż, która pochłania i wszechogarnia – zaprasza słuchacza do wspólnej wędrówki.

Bardzo organiczne podejście w czasie nagrywania muzyki, niejako powrót do korzeni, kiedy producenckie ingerencje ograniczone są do minimum, a materiał nagrywa się na tak zwaną „setkę”, czyli właściwie bez poprawek i dogrywek, pozwala uzyskać słyszalny efekt tej narracyjności snutej przez kompozytora i potem wykonawców opowieści. To muzyka, która dzięki swojej melodyce i strukturze płynie wprost z serca twórców do serca słuchaczy.


Materiał na płytę „Melodies. The Magic Mountain” powstał w legendarnym Studiu S4 im. Jerzego Wasowskiego, dzięki wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia. Nagrania zrealizował jeden z najlepszych polskich mistrzów dźwięku, Leszek Kamiński, w dniach28 i 29 listopada 2022 roku. Jego wkład w ostateczny wyraz artystyczny płyty jest nie do przecenienia. Muzycy uważają, że niezwykła wrażliwość i głęboka wiedza Kamińskiego bardzo pomogły im osiągnąć zamierzony efekt.

Także monochromatyczny projekt okładki Czarodziejskiej Góry autorstwa Anny Marii Olak, to minimalizm organicznej i prostej formy grafik, mający na celu zachęcić słuchacza do zanurzenia się w tajemniczość odkrywanych melodii.