Po uznanym przez krytyków solowym debiucie “Dreamscapes”, światło dzienne ujrzał nowy konceptualny projekt Dobrawy Czocher. Podzielony na 3 części utwór „Biodiversity” został skomponowany na ensemble wiolonczelowy. W jego skład wchodzą trzy części: „Dawn”, „Daylight” oraz „At Night”.

Komponując utwór o bioróżnorodności artystka postawiła sobie przede wszystkim pytanie jaki wspólny mianownik łączy temat przyrody i muzyki, w tych dwóch, wydawałoby się, odmiennych zagadnieniach. Wymiana, współzależność, połączenie i cykl stały się tematami, które postanowiła zobrazować za pomocą dźwięków. W każdym ekosystemie organizmy są od siebie zależne, wpływając na siebie i współtworząc go tak samo jak w każdym utworze muzycznym już na poziomie kompozycyjnym dźwięki tworzą harmonie oraz melodie, a te tworzą całe kompozycje – ekosystemy. Podobnie na późniejszym już etapie wykonywania kompozycji przez zespół, muzycy są połączeni zmysłem słuchu i wzroku, a także na poziomie emocjonalnym. Bez współdziałania, bez harmonii i bez wymiany przyroda obumiera. Czy nie to samo dzieje się w przypadku braku wrażliwości na te aspekty w muzyce? Ideą podczas wykonywania utworu było niestandardowe ustawienie muzyków – nie obok siebie, tak by było komfortowo i wygodnie. Oddaleni od siebie wiolonczeliści musieli wykazać się szczególną uważnością na współwykonawców, na to, co ich linia muzyczna wyraża i dokąd prowadzi.


EPkę „Biodiversity” otwiera utwór pt. “Dawn” (świt), który w magiczny sposób ukazuje załamanie światła w pierwszych sekundach wschodu słońca. Czocher jest wirtuozem wiolonczeli, wybitnym talentem, który potrafi sprawić, że jej instrument opowiada historie jak niewielu innych. To utwór tragicznie piękny, pełen emocji i zapadający w pamięć.

“Daylight” (światło dzienne) to kolejny utwór, który zaczyna się tam, gdzie skończył się “Dawn”. Początkowo nieśmiało i powoli, jak zaczyna się dzień,  powoli staje się coraz bardziej radosny, z szarpanymi smyczkami wiolonczeli tańczącymi pod wspaniałą melodią.

“At Night” (w nocy) to główny utwór, który zamyka EPkę “Biodiversity”. Wiolonczela Dobrawy gra tu nawiedzoną, posępną melodię, która brzmi jak chłodny koc nocy w ciepły letni dzień opisany w poprzednim utworze. Czocher po raz kolejny pokazuje, że jest wyjątkowym talentem w klasycznym świecie, zdolnym do opowiadania pięknych historii całkowicie samodzielnie.

Od premiery solowego albumu „Dreamscapes” artystka koncertuje po całej Europie, jednocześnie pracuje też nad muzyką do słuchowiska radiowego i do sztuki teatralnej.

Nadchodzące koncerty:

  • 21.10 Festival de Música Visual de Lanzarote – Lanzarote, Hiszpania (będę grać w jaskini)
  • 24.10 Cactus – Brugia, Belgia
  • 25.10 CCHA – Hasselt, Belgia
  • 27.10 Hemmersdorf Pop Festival, Hemmersdorf, Niemcy
  • 06.11 Milton Court, Barbicancentre – Londyn, Wielka Brytania (otwieram koncert Volkera Bertelmanna)
  • 16.12 Kolorit Festival, Silent Green, Berlin, Niemcy