Londyński 5-osobowy zespół Ezra Collective otrzymał prestiżową nagrodę Mercury Prize 2023 za album “Where I’m Meant To Be”, który ukazał się nakładem wytwórni Partisan Records. Przemawiając na scenie podczas ceremonii, perkusista i lider zespołu Femi Koleoso wymienił nazwy lokalnych klubów młodzieżowych, w których on i jego zespół poznali się i po raz pierwszy nauczyli się muzyki:


“[To] reprezentuje coś bardzo wyjątkowego, ponieważ spotkaliśmy się w klubie młodzieżowym. Ta chwila, którą tutaj świętujemy, jest świadectwem dobrych, wyjątkowych ludzi, którzy poświęcają czas i wkładają dużo wysiłku, aby młodzi ludzie mogli grać muzykę. To nie jest tylko nagroda dla Ezry Collective, czy dla brytyjskiego jazzu, ale jest to szczególny moment dla każdej organizacji w całym kraju, która wkłada dużo pracy i poświęca sporo czasu młodym ludziom grającym muzykę”.

“Where I’m Meant To Be” został wydany w listopadzie ubiegłego roku i spotkał się z szerokim uznaniem krytyków, a także przyniósł zespołowi występy na Glastonbury i wyprzedane koncerty na całym świecie. Zagrali również na gdyńskim Open’erze. Album jest celebracją życia, afirmującym wzniesieniem w krętym hybrydowym brzmieniu i wyrafinowanym charakterze Ezra Collective. U jego podstaw leżą tematy odporności i oporu. To wyjątkowa historia doświadczeń Czarnych Brytyjczyków oraz piękna i radości, które ludzie z diaspory odnajdują jako produkt ich wytrwałości i budowania społeczności. Album pozwala zro, że dla tak wielu życie samo w sobie jest zasadniczo trudne, ale aby uczcić nagrody przyznawane tym, którzy pokonują trudności i znajdują aspekty życia – czy to w społeczności, w sztuce, w kuchni – które przynoszą nam spełnienie.