Druga pełnia Księżyca w sierpniu to także drugi singiel Petera Gabriela. Dziewiąty utwór zapowiadający album „i/o” nosi tytuł „Love Can Heal”. Za Bright-Side Mix odpowiedzialny jest Mark „Spike” Stent. Utwór został napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela. Jak mówi sam artysta, „Love Can Heal” to: – Marzycielski, eksperymentalny kawałek z abstrakcyjnym duchem. Dźwiękowy gobelin, na którym rzeczy są splecione, wszystko jest częścią całości.


„Love Can Heal” miało swoją premiere koncertową już w 2016 roku w trakcie trasy Petera Gabriela i Stinga „Rock, Paper, Scissors tour” w Ameryce Północnej. Artysta prezentował też singiel w trakcie tegorocznego tournée „i/o”.

– „Love Can Heal” napisałem jakoś w 2016 i zacząłem grać piosenkę w połowie trasy. Zadedykowałem ją Jo Cox, brytyjskiej posłance, która została brutalnie zamordowana przez ekstremistę. Miałem okazję poznać Cox w trakcie konferencji dla przywódców. Myślę, że utwór świetnie pasuje do tematyki „i/o”. Cały album opowiada o poczuciu połączenie ze wszystkim. W pewnym sensie, kolejnym krokiem takiego stanu jest miłość do wszystkich i wszystkiegoopowiada Gabriel.

Choć nie jest to bezpośrednio powiązane z piosenką, singiel częściowo odnosi się do roli psychodelików w historii. Przez wieki ludzkość używała ich w celu przeżycia mistycznych doznań. Obecnie prowadzi się wiele klinicznych badań na temat zdrowotnych właściwości tychże specyfików. – Samo stwierdzenie, że „miłość może leczyć” brzmi banalnie, ale naprawdę wierzę, że to kluczowy element. Kiedy ludzie czują interakcje, ciepło, dostają coś, co jest żywe i nieodizolowane, wtedy jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będą czuli się lepiej i będą mogli dawać coś od siebie. Pisanie utworu zaczęło się od medytacyjnej, powtarzającej sekwencji, a istotą dźwięków była próba stworzenia zmysłowej palety. Praca Hansa-Martina Buffa nad immersyjnym miksem sprawiła, że przy słuchaniu możemy poczuć wzruszenie w wielu miejscach. Utwór tworzy przestrzeń, w której można po prostu odpłynąć. Taki cel mi przyświecałdodaje Peter Gabriel.

„Love Can Heal” w dużej mierze nagrano w Real World Studios, Bath oraz The Beehive w Londynie. W utworze pojawiają się gościnnie Linnea Olsson (wiolonczela, wokal) oraz Jennie Abrahamson (wokal), wspaniałe artystki, które dograły się do piosenki w Toronto w trakcie trasy „Rock, Paper, Scissors”. Główne wokale należą do Melanie Gabriel i Ríoghnach Connolly, tworząc „ciepły, delikatny wokalny kocyk, który cię otacza”.