Sigur Rós prezentuje eksperyment filmowy – “ÁTTA FILM EXPERIMENT”. To dziesięć teledysków – po jednym do każdego utworu z ich najnowszej płyty, a wszystkie stworzone przez różnych reżyserów bez żadnych reguł i ograniczeń.

Zespół zaprosił dziesięciu filmowców do stworzenia własnych wizualnych interpretacji utworów z “ÁTTA”. Efektem tego świeżego i zróżnicowanego podejścia do tworzenia jest dziesięć zupełnie różnych teledysków, co pozwala zaprezentować różnorodnych twórców z różnych środowisk.

Dziś ukazał się teledysk do utworu “8”, którego reżyserią zajęła się islandzka artystka Rúrí, znana ze swojej działalności politycznej, feministycznej i na rzecz ochrony środowiska. Jej instalacja “Rainbow I” z 1983 roku, została użyta jako okładka płyty “ÁTTA”.


Film Rúrí jest w dużej mierze eksploracją natury wody w jej różnych stanach, abstrakcyjnej i kolorowej z niebieskimi odcieniami.

“Wśród wielu perełek z albumu ÁTTA, to właśnie utwór ‘8’ mnie urzekł. Natychmiast połączył się nie tylko z teraźniejszością, ale także z nieskończonością. Catharsis – delikatne, melancholijne, potężne i podnoszące na duchu”tak o teledysku mówi Rúrí.

“8” jest kolejnym, po teledysku do utworu “Andrá”, stworzonym przez Katya Gimro i Alexeya Krupnika, oraz po teledysku do “Blóðberg”. Ten ostatni, to utrzymany w tonacji sepii widok z lotu ptaka na zniszczone i jałowe tereny, odzwierciedlającymi lęki związane z kwestiami społeczno-politycznymi i ekologicznymi. Klip został wyreżyserowany przez Johana Rencka, uznawanego szwedzkiego reżysera, który ma na swoim koncie takie znakomite dzieła jak serial HBO “Czarnobyl” oraz teledyski dla Madonny i New Order.


Niewiele zespołów potrafi przebić się przez panujące na świecie hałas i zgiełk, by przekazać czystą, elementarną prawdę lub uczucie, tak jak robi to Sigur Rós. Słuchając nowego albumu można zauważyć nową determinację i zaangażowanie zespołu, które wynikają z nowego składu. Multiinstrumentalista Kjartan Sveinsson powrócił do zespołu – po opuszczeniu go w 2012 roku – aby dołączyć do lidera Jónsiego i basisty Georga Holma.

Zarejestrowany na różnych kontynentach – w Sundlaugin, studiu zespołu na Islandii, w legendarnym Abbey Road w Wielkiej Brytanii oraz w kilku studiach w Stanach Zjednoczonych – “ÁTTA” wyraźnie skłania się ku brzmieniom orkiestrowym i dotyka wszystkiego, co uczyniło Sigur Rós jednym z najbardziej ambitnych i uznanych zespołów ostatnich lat, z prawie dziesięcioma milionami sprzedanych albumów. Na “ÁTTA” znaczącą rolę odgrywa London Contemporary Orchestra pod batutą Roberta Ames’a oraz dęciaki w wykonaniu Brassgat í bala. Za mix i produkcję odpowiada zespół oraz ich długoletni współpracownik Paul Corley.