Druga edycja Jazz Around Festival, jedynego takiego festiwalu w Polsce inspirowanego legendarnymi Montreux Jazz Festival i North Sea Jazz Festival, który rok temu otworzył nowy rozdział na polskiej scenie muzycznej już za moment. W tym roku spotykamy się w Katowicach, aby w doskonale dopasowanych przestrzeniach posłuchać najlepszego jazzu, funku i groovu. Kogo usłyszymy na tegorocznym Jazz Around Festival? 

Na czterech scenach usytuowanych w klimatycznych wnętrzach wystąpią m.in. Jacob Banks, Cory Wong, Incognito, The Comet is Coming, Benjamin Clementine, Stephem Day, Theo Croker, Brooklyn Funk Essentials, Dorota Miśkiewicz feat. Henryk Miśkiewicz, Monika Borzym, MaBaSo i Kuba Badach, Mononeon, Ole Børud, Marek Napiórkowski Oktet String Theory, Mörk, Candlelight Ficus, Klawo, After ‘Ours, Mychelle, USO9001, Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra „NORWID”.

Bilety dostępne na www.jazzaround.pl

Wpadające w ucho, charakterystyczne brzmienie, w których odnajdziemy elementy R&B, rock and rolla, hip-hopu i popu, to znak rozpoznawczy Jacoba Banksa. Uznany przez krytyków zdobywca Mercury Prize Benjamin Clementine jest człowiekiem wielu talentów, festiwalową publiczność zaczaruje już w najbliższą sobotę. Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong jest jednym z najgorętszych nazwisk na muzycznej scenie . W Katowicach wystąpi też kultowa grupa Incognito. Ten brytyjski zespół specjalizuje się w tworzeniu pozytywnych, jazzowo-funkowych wibracji już od 44 lat. Muzyka The Comet Is Coming to połączenie elementów jazzu, elektroniki, funku i psychodelicznego rocka. Brooklyn Funk Essentialsprzez lata pracy artystycznej ugruntowali pozycję nieprzewidywalnego, multikulturowego projektu łączącego style i inspiracje z całego świata: funk, jazz, afrobeat, rock, soul, a nawet hip-hop. 

Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain. Jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Dorota Miśkiewicz w Katowicach wystąpi razem z ojcem, wybitnym multiinstrumentalistą, kompozytorem i aranżerem  – Henrykiem Miśkiewiczem. Na Circle Stage w MCK wystąpi też trio MaBaSo z Kubą Badachem. To projekt wibrafonisty elektrycznego – Bernarda Maseli, kontrabasisty Michała Barańskiego i Dano Soltisa. Z grupą wystąpi Kuba Badach. 


Artysta, producent, kompozytor, lider myśli, influencer i twórca gustów, a przede wszystkim maestro trąbki Theo Croker zagra na Square Stage w MCK w sobotę. MonoNeon, czyli Dywane Thomas Jr., to pochodzący z Memphis w USA basista i muzyk eksperymentalny. Ekscentryczny artysta, którego koncerty to neonowe performance z pewnością porwie sobotnią publiczność MCK-u. 

Węgierski kwartet Mörk również pojawi się latem w Katowicach. Grupa ma na koncie dwa longplaye  wydany w 2016 roku “You Are Free to Choose” i w 2021 roku “In the Golden Hour”. Ole Børud, norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny zagra w Katowicach w poniedziałek. After ’Ours to nowozelandzki projekt pianisty i kompozytora Michała Martyniuka oraz perkusisty, gitarzysty i producenta Nicka Williamsa, który na Jazz Around Festival usłyszymy w piątek. 

“String Theory” to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Austriacki kwartet, którego pędzące groove’y, chwytliwe popowe melodie i archaiczne elementy soulowe przyciągają uwagę i trafiają prosto do serca, czyli Candlelight Ficus zagrają w sobotę.

W Katowicach wystąpi też Kasia Pietrzko Trio z projektem “Norwid”. Projekt obejmuje jazzowe kompozycje Kasi Pietrzko Macieja Kądzieli inspirowane wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. W Sali NOSPR wystąpi też wokalistka jazzowa Monika Borzym.

Klawo to młody zespół czerpiący różnych stylów muzycznych, w tym funku, psychodelii, hip hopu, jazzu i afrobeatu, ze sporą dozą miejsca na improwizację. W Katowicach zagra też urodzona i wychowana w londyńskim Hackney Mychelle. W maju 2023 roku ukazała się EPka “It’s Not You, It’s Me”. Zachwycają nie tylko muzycznym warsztatem, lecz także świeżym podejściem do jazzu. USO 9001 to – jak mówią członkowie zespołu – „off-jazz, hip-hop, gęste bity grane na bębnach, gitarowe piosenki i punk rock”. 

WALK AROUND & MESS AROUND 

W tym roku powołano do życia nowy cykl towarzyszący festiwalowi. MESS AROUND to imprezy dookoła głównego wydarzenia.  Jak dotąd na tarasach katowickiego spodka odbyły się trzy spotkania – jam sessiondj set Envee i koncert grupy Product May Contain. Podczas festiwalu na biforach i afterach w Centrum Kato usłyszymy m.in. Dj Envee i Dj Bushę. Razem z miastem Katowice powołaliśmy do życia WALK AROUND. To spacery trzema katowickimi szlakami – neonów, murali i moderny. 

ATRAKCJE 

Nie samą muzyką żyje jazzaroundowicz. Spośród atrakcji przygotowanych dla festiwalowiczów znalazły się wystawa plakatu “Twarze jazzu z Blue Note Poznań”, limitowany merch festiwalowy, strefa winyli czy sitodruk festiwalowych wzorów. 

2 dni z wirtuozami jazzu i okołojazzowych gatunków, 4 sceny, wyjątkowe przestrzenie i jazz, soul, funk, groove, wydarzenia towarzyszące i niepowtarzalna atmosfera. To czeka publiczność drugiej edycji Jazz Around Festival w Katowicach. 

HARMONOGRAM KONCERTÓW:

KARNETY  

REGULAR TICKETS 

  • Karnet dwudniowy: 399 zł 
  • Bilet jednodniowy: 269 zł 

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Partnerami wydarzenia są Międzynarodowe Centrum Konferencyjne, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i miasto Katowice. Patronami medialnymi są Radio 357, Wyborcza.pl, Polityka, Jazz Forum, Jazz Press, JazzSoul.pl i Presto. Więcej informacji i regulamin wydarzenia na www.jazzaround.pl.