Johnathan Blake zapowiedział wydanie 11 sierpnia swojego drugiego albumu w barwach Blue Note zatytułowany “Passage”, będącego kontynuacją jego uznanego debiutu w wytwórni Homeward Bound z 2021 roku, dla którego perkusista i kompozytor ponownie zebrał swój dynamiczny zespół Pentad, w skład którego wchodzą saksofonista altowy Immanuel Wilkins, wibrafonista Joel Ross, pianista David Virelles i basista Dezron Douglas.

Dedykowany ojcu Blake’a i muzycznemu mentorowi, skrzypkowi jazzowemu Johnowi Blake’owi Jr., “Passage” oddaje hołd osobistej i zbiorowej ewolucji: przechodzenie z jednej chwili do drugiej, z jednej fazy do drugiej. „Passage zaczyna się tam, gdzie kończy się Homeward Bound” – mówi Blake. „To święto życia i dziedzictwa mojego ojca”.

Album zawiera pięć własnych kompozycji Blake’a, oprócz utworów Douglasa, Virellesa oraz nieżyjącego już perkusisty i kompozytora Ralpha Petersona. Emocjonalnym punktem centralnym jest tętniący życiem utwór tytułowy „Passage”, który został skomponowany przez ojca Blake’a i oddaje jego muzyczną osobowość jako odzwierciedlenie osoby, którą był i jakie życie prowadził. Orkiestrując różne sekcje, Blake zwraca uwagę na skomplikowany ruch harmoniczny w utworze. Solówka Wilkinsa ustanawia energetyczną dwoistość całej płyty: opanowaną, ale zrelaksowaną, cichą pewność siebie.


“Passage” prezentuje kwintet na wzniosłym poziomie świadomości i artyzmu. Album, będący celebracją życia i tęsknoty, jest hołdem dla tych, którzy mieli wpływ na życie Blake’a i ukształtowali jego muzykę. A najlepszym sposobem dla Blake’a, aby uhonorować ich ducha i zachować ich dziedzictwo, jest kultywowanie wzajemnych powiązań między słuchaczami i innymi artystami: „Ta płyta naprawdę pokazuje poziom zaufania, jaki wspólnie osiągnęliśmy. Pentad to bractwo — pięć bytów, które łączą się, by stworzyć jeden dźwięk”.