Muzyka Piotr Rachoń Quartet to współczesny jazz, pełen dynamiki i zaskakujących zwrotów akcji, przestrzenny z muzyczną medytacją. Piotr to artysta, który dał się poznać w licznych projektach z pogranicza awangardy, free jazzu, etno i klasyki. Mogliśmy go usłyszeć między innymi w JazzBlaster, Jorgos Skolias, Pulsarus czy Avatar Orchestra. Pianista współpracował z muzykami z całego świata, w tym z muzykami etnicznymi z Mongolii. Całe to bogactwo doświadczeń muzycznych i życiowych słychać także w jego muzyce. Brzmienia Piotra Rachonia trudno pomylić z jakimkolwiek innym pianistą.

Muzyka Piotr Rachoń Quartet inspirowana jest etno i naturą. Sięgają oni po ciekawy zestaw dźwięków. Gdzie poza instrumentami typowymi dla kwartetu jazzowego pojawiają się instrumenty etniczne oraz niecodzienne instrumentarium i efekty gitarzysty Vojto Monteura – zwłaszcza “elektroniczna” gitara ambientowa i gitara bezprogowa. Vojto to ceniony instrumentalista, kompozytor i producent. W PRQ odpowiada za przestrzenie i kolorystykę, a także za partie solowe i dialogi instrumentalne z pianistą.

Kolejnym mocnym punktem kwartetu jest sekcja rytmiczna. Jakub Olejnik to kontrabasista, który często używa smyczka (czasami jego bas brzmi jak np. Duduk), dodając własny kolor i brzmienie. Paweł Nienadowski to szalony perkusista, posługujący się zarówno tradycyjnymi zestawami perkusyjnymi, jak i etnicznymi instrumentami perkusyjnymi.

Nie tak dawno miała miejsce premiera klipu do utworu “Manchureek”, który doskonale łączy muzykę z obrazem.