W dniach 10-14.08.2023 w miejscowości Wimborne St Giles, Dorset – w jednym z najpiękniejszych, krajobrazowych miejsc festiwalowych w Wielkiej Brytanii – odbędzie się czwarta edycja festiwalu We Out Here, organizowanego przez Gillesa Petersona.

We Out Here to wielokrotnie nagradzany brytyjski festiwal łączący muzyczne kropki między jazzem, soulem, hip-hopem, housem, techno, dubem, afro i elektroniką. We Out Here gwarantuje inspirującą, eklektyczną muzyczną podróż, rozciągającą się poprzez rozmaite gatunki i style – od spirytualnego jazzu do żywych bębnów i basów, od bossa novy do brytyjskiego funku, od ambientu po jungle. W tym roku w tę podróż zabierze nas blisko 100 zespołów i ponad 150 DJ’s. O ich dobór zadbał sam Gilles Peterson, legendarny DJ i jeden z najbardziej wpływowych prezenterów radiowych na świecie, a jednocześnie pomysłodawca i kurator festiwalu.

Usłyszymy zarówno wschodzące talenty muzycznej sceny, jak i prawdziwych muzycznych weteranów. Podczas We Out Here 2023 wystąpi m.in.: zdobywczyni nagród Grammy multiinstrumentalistka, wokalistka i autorka tekstów Meshell Ndegeocello; ikona brytyjskiego elektropopu Róisín Murphy, naładowana energią brytyjska jazzowo-funkowa grupa Ezra Collective; pionierzy astralnego jazzu Sun Ra Arkestra, a także legenda brazylijskiej bossa novy, łączący jazz, soul i muzykę taneczną ze stylami brazylijskimi Marcos Valle.

Zobacz pełny lineup:

We Out Here celebruje 50. lecie hip-hopu

We Out Here dołącza do międzynarodowego świętowania 50. urodzin hiphopu! W piątek 11 sierpnia, w drugim dniu festiwalu, minie dokładnie 50 lat od legendarnej imprezy na Sedgewick Avenue Party, zorganizowanej przez DJ Kool Herc’a i jego siostrę Cindy, którą umownie uznaje się za narodziny kultury hiphop.

Przez cały weekend na festiwalu będziemy świętować rocznicę powstania hip hopu z wieloma specjalnymi gośćmi i specjalnym programem, pokazując miłość do jednego z najważniejszych ruchów we współczesnej muzyce.

Wystąpią m.in.: Cymande legendarna brytyjska funkowa grupa, Brian Jackson uznany muzyk i producent, znany ze współpracy m.in. z Gil Scott-Heronem, Black Star – czyli dwóch wybitnych nowojorskich MC’S – Mos Def (yasiin bey) i Talib Kweli, legendarny DJ Jazzy Jeff, Knucks – jeden z największych hiphopowych talentów młodego pokolenia z UK, DJ Koco z Japonii, Mr Thing i wielu innych.

Na tę okazję Mat Bailey zaprojektował oddzielny plakat inspirowany oldskulowymi hiphopowymi posterami.

Muzyczny eklektyzm w najlepszym wydaniu

Festiwal We Out Here oferuje zróżnicowany, eklektyczny line-up, łączący muzykę graną na żywo z kulturą klubową (co jest ideą festiwalu). Podczas tegorocznej edycji We Out Here, ze specjalnym programem celebrującym 30-lecie powstania przełomowych wytwórni drum & bass i jungle – Metalheadz i V-Recordings, wystąpią największe nazwiska sceny Goldie, DJ Storm, LTJ Bukem i Roni Size. Nie zabraknie także wschodzących talentów nowej generacji sceny jungle, jak m.in. Nia Archives.

Japoński producent Soichi Terada zaserwuje swoje charakterystyczne melodyjne brzmienie house wraz z wywrotowym zespołem ambientem/techno Space Afrika i mroczną elektroniką londyńskiego Moin.

Eklektyczny line-up dopełniają: Black Midi – enigmatyczna, pustpunkowa grupa muzyków, znanych ze swoich niesamowitych występów na żywo; Mauscovic Dance Band – mieszanka cumbii, afro-karaibskich rytmów i kosmicznego disco; artysta gospel Alogte Oho, któremu towarzyszy potężny żeński chór – Sounds Of Joy, czy uznany przez krytyków David Okumu.

To ma być jeden z naszych najbardziej rozległych i ekscytujących line-up’ów – jako idealny sposób, aby pomóc nam zaaklimatyzować się w naszym nowym domu!”  – GILLES PETERSON

Nowa lokalizacja [VIDEO]

Po trzech edycjach festiwal zmienia swoją lokalizację, przenosząc się z Abbots Ripton w hrabstwie Cambridgeshire do Wimborne St Giles – miejscowości oddalonej 20 mil na północ od Bournemouth.

Otoczona drzewami idylliczna lokalizacja Wimborne St Giles, rozciągająca się na 160 hektarach bujnego parku, oferuje społeczności We Out Here wyjątkową okazję do odcięcia się od świata zewnętrznego i wspólnego pełnego zanurzenia się w tym, co szybko stało się znakiem firmowym We Out Here: znakomita oferta muzyczna i wysokiej klasy dźwięk.

Nie tylko muzyka

We Out Here poza bogatą ofertą muzyczną oferuje szeroką ofertę artystyczną i kulturalną (w tym lekcje tańca, panele dyskusyjne, targi płytowe, filmy), wellness, zajęcia rodzinne, a także szereg aktywności, które ożywią umysł i ciało po intensywnie spędzonej nocy, takie jak: joga, stretching, kąpiele w gongach tybetańskich, poranny jogging, a nawet … full body workout (!). Wszystko po to by zapewnić możliwie najlepsze doświadczenie festiwalu i przygotować uczestników na kilkudniowe, intensywne celebrowanie muzyki oraz samego spotkania z międzynarodową społecznością We Out Here.

fot. Karla Lizethe

Sprawdź festiwalową playlistę na Spotify

Poznaj artystów, którzy wystąpią na tegorocznym We Out Here Festival! Organizatorzy przygotowali specjalną playlistę, dzięki której odkryjesz najnowsze wydawnictwa i produkcje muzyków, producentów i DJ’ów tworzących line-up tegorocznej edycji We Out Here.

Bilety na We Out Here 2023 można kupić TUTAJ. 

Festiwal We Out Here odbędzie się w dniach 10-14.08.2023 roku w miejscowości Wimborne St Giles w Anglii (zobacz dojazd na Google Maps). Więcej o tegorocznej edycji przeczytacie na stronie festiwalu.

Geneza festiwalu

Festiwal We Out Here powstał z inicjatywy Gillesa Petersona – legendarnego DJa, kolekcjonera płyt, promotora i prezentera radiowego (znanego m.in. z autorskich audycji radiowych na falach BBC 6 Music), który swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 80. na falach pirackiej londyńskiej rozgłośni radiowej Radio Invicta. 

Gilles Peterson w ciągu czterech dekad swojej muzycznej działalności odegrał ważną rolę w promowaniu hip-hopu, muzyki elektronicznej i jazzu we wszelkich jego odmianach. Jest założycielem wielokrotnie nagradzanej platformy promującej undergroundową muzykę i kulturę z całego świata – Worldwide FM, a także wpływowych wytwórni muzycznych – Acid Jazz, Talkin’ Loud, Brownswood Recordings. To właśnie nakładem tego ostatniego wydawnictwa w 2018 ukazał się album ‘We Out Here’ prezentujący najmocniejsze jazzowe postaci w Londynie w tamtym czasie. To od nazwy tego wydawnictwa zaczerpnięto nazwę festiwalu.

„chciałem sprowadzić do Wielkiej Brytanii festiwal, który celebruje elementy brytyjskiej kultury klubowej i otaczającą ją społeczność, której miałem szczęście być częścią przez lata.” — Gilles Peterson

Gilles Peterson (fot. Lisa Wormsley)