Kilka lat temu zaczął się rozwijać bardzo ciekawy związek. Pomostem były wydawnictwa Jaubiego dla Astigmatic Records i coraz częstsze kolaboracje muzyków z Europy i Azji – podróż Latarnika do Pakistanu, której efektem był szeroko przyjęty album “Nafs at Peace” oraz rewizyta Zohaib, Dhani i Ali w Polsce, który został nagrany – “In Search of a Better Tomorrow” EABS meets Jaubi.

Wrocław i Lahore dzieli prawie 7000 kilometrów. I pomimo ogromnej odległości, jaka dzieli muzyków EABS i Jaubi, oba zespoły znajdują zaskakującą ilość wspólnego języka, który determinuje ich muzyczne poszukiwania. Są to zarówno silne przywiązanie do lokalności i szacunek dla tradycji, zamiłowanie do wplatania niektórych elementów hip-hopu, jak i bazowe zamiłowanie do improwizacji i duchowego jazzu. Dlatego połączenie sił było tylko kwestią czasu. I tak przystąpili do budowy (między)kulturowego mostu między Polską a Pakistanem. Most, którego filarami są hindustańskie ragi, wielorako rozumiany polski jazz i braterstwo w brzmieniu. Finał tej fuzji jest do tego stopnia zaskakujący, że trudno tę współpracę w jakikolwiek sposób zaszufladkować.

Wspólny album EABS i Jaubi ukazał się nakładem Astigmatic Records w wersji cyfrowej, CD i LP, a także w limitowanej edycji zaprojektowanej przez Sainera, jednego z najciekawszych polskich artystów wizualnych. Wydawnictwo zakupicie, m.in. tutaj.