Muzyka Grandbrothers łączy przeszłość z przyszłością. Powstały w Düsseldorfie w Niemczech ponad dekadę temu przełomowy duet opiera się na współpracy pianisty Erola Sarpa i inżyniera dźwięku/projektanta oprogramowania Lukasa Vogela tworząc muzykę o bogatej fakturze, która przekracza granice między ambientem, minimalizmem i elektroniką. Na trzech poprzednich albumach – „Dilation” (2015), „Open” (2017) i „All The Unknown” (2021) – duet czerpał szczególną inspirację z tego, co inni mogą uważać za ograniczenie – każdy dźwięk, każda nuta w jakiś sposób pochodzi z jednego instrumentu, fortepianu.

Na swoim niezwykłym nowym albumie “Late Reflections” duet łączy swoją sztukę z instytucją tak starą, że wyprzedza ich muzykę o siedem wieków – Katedrą w Kolonii. Kultowy zabytek architektury gotyckiej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Niemczech, służył jako niezwykłe studio nagrań dla czwartego albumu Grandbrothers. Powstały album pulsuje rzadkim wyczuciem historii i architektury, pozwalając przestrzennym właściwościom tego wspaniałego budynku kształtować i pogłębiać barwę narastających kompozycji duetu.

Pomysł zrodził się po koncercie w 2019 roku, kiedy podszedł do nich architekt zabytkowego kościoła Peter Füssenich i niespodziewanie zapytał czy chcą zagrać koncert w katedrze. Stało się to, choć trzy lata później – w 2022 roku, w ramach obchodów 700-lecia konsekracji wschodniej (i najstarszej) części kościoła. 26 sierpnia 2022 roku Grandbrothers zagrali jedyny w swoim rodzaju koncert w masywnej nawie głównej Katedry, wykonując muzykę specjalnie dostosowaną do ogromnych rozmiarów (sala ma 45 metrów wysokości) i akustyki o niezwykłej przestrzeń. Spektakl został również zarejestrowany przez telewizję ARTE i został wyemitowany we Francji i Niemczech na początku 2023 roku.


“Late Reflections” jest sugestywny i wciągający, zadaje tyle samo pytań, ile daje odpowiedzi: Co to znaczy, że muzyka wchodzi w interakcję z architekturą i przestrzenią? Jaki dźwięk wydaje kościół, który od wieków jest czczony ze względu na swój wygląd? Jak artyści mogą wykuć coś nowego z 700 lat historii? I w jaki sposób kompozytorzy mogą zachować świeże podejście przez ponad dekadę swojej kariery? Dla Grandbrothers odpowiedzią było pójście tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden artysta nagrywający muzykę, nawet jeśli każdego dnia odwiedza go 20 000 gości.