We Out Here to wielokrotnie nagradzany brytyjski festiwal, oferujący zróżnicowany, eklektyczny line-up, łączący muzyczne kropki między jazzem, soulem, hip-hopem, housem, afro i elektroniką. Kolejna, czwarta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-14 sierpnia w zielonej scenerii Wimborne St Giles – miejscowości oddalonej o 2,5 godziny drogi samochodem na południowy-zachód od Londynu.

Przygotujcie się na czterodniową muzyczną podróż poprzez rozmaite gatunki i style, która rozciągać się będzie od spirytualnego jazzu do żywych bębnów i basów, od bossa novy do brytyjskiego funku, od ambientu po jungle.

A wszystko to w nowej lokalizacji festiwalu – w otoczeniu przyrody, w samym sercu 160 hektarowego parku w Wimborne St Giles w hrabstwie Dorset.

Kto wystąpi?

Gilles Peterson – legendarny DJ i jeden z najbardziej wpływowych prezenterów radiowych na świecie, pomysłodawca i kurator festiwalu – jak co roku zadbał o zróżnicowany line-up odzwierciedlający główny etos festiwalu, polegający na łączeniu muzyki wykonywanej “na żywo” z kulturą klubową.

W idyllicznej zielonej scenerii Wimborne St Giles wystąpi łącznie ponad 200 artystów, muzyków i DJ’s. Wielopokoleniowy line-up festiwalu obejmuje zarówno prawdziwych pionierów gatunku, jak również wschodzące talenty. Po raz kolejny muzyczna młodość spotka się z mądrością weteranów.

Podczas We Out Here 2023 wystąpi m.in. legendarny hiphopowy super duet Black Star, tworzony przez wybitnych nowojorskich MC’S – Mos Defa (yasiin bey) i Taliba Kweli; ikona brytyjskiego elektropopu Róisín Murphy; jeden z największych hiphopowych talentów młodego pokolenia z UK Knucks; pionierzy astralnego jazzu Sun Ra Arkestra na czele z Marshallem Allenem, 99-letnim liderem zespołu; naładowana energią brytyjska jazzowo-funkowa grupa Ezra Collective, czy Marcos Valle legenda brazylijskiej bossa novy, łączący jazz, soul i muzykę taneczną ze stylami brazylijskimi.

Mos Def & Talib Kweli Are Black Star

Tegoroczną edycję uświetnią także m.in.: legendarna brytyjska funkowa grupa Cymande, świętująca 50-lecie istnienia; Brian Jackson uznany muzyk i producent, znany ze współpracy m.in. z Gil Scott-Heronem, Nubya Garcia – wiodąca postać brytyjskiej sceny jazzowej, Makaya McCraven – amerykański perkusista, producent i kompozytor oraz grupa Kyoto Jazz Massive łącząca jazz i elektronikę.

Ze specjalnym programem celebrującym 30-lecie przełomowych wytwórni drum & bass i jungle Metalheadz i V-Recordings wystąpią największe nazwiska sceny Goldie, DJ Storm, LTJ Bukem i Roni Size. Nie zabraknie także wschodzących talentów nowej generacji sceny jungle, jak m.in. Nia Archives.

Japoński producent Soichi Terada zaserwuje swoje charakterystyczne melodyjne brzmienie house wraz z wywrotowym zespołem ambientem/techno Space Afrika i mroczną elektroniką londyńskiego Moin.

Eklektyczny line-up dopełniają: Black Midi – enigmatyczna, pustpunkowa grupa muzyków, znanych ze swoich niesamowitych występów na żywo; Mauscovic Dance Band – mieszanka cumbii, afro-karaibskich rytmów i kosmicznego disco; artysta gospel Alogte Oho, któremu towarzyszy potężny żeński chór – Sounds Of Joy, czy uznany przez krytyków David Okumu.

Sun Ra Arkestra fot. Ben Houdijk

Zobacz listę dotychczas ogłoszonych artystów:

Pełna lista artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu We Out Here, zostanie ogłoszona w najbliższych miesiącach.

“To ma być jeden z naszych najbardziej rozległych i ekscytujących line-up’ów – jako idealny sposób, aby pomóc nam zaaklimatyzować się w naszym nowym domu!”  – GILLES PETERSON

Nie tylko muzyka

We Out Here poza bogatą ofertą muzyczną oferuje szeroką ofertę artystyczną i kulturalną (w tym lekcje tańca, panele dyskusyjne, targi płytowe, filmy), wellness, zajęcia rodzinne, a także szereg aktywności, które ożywią umysł i ciało po intensywnie spędzonej nocy, takie jak: joga, stretching, kąpiele w gongach tybetańskich, poranny jogging, a nawet … full body workout (!). Wszystko po to by zapewnić możliwie najlepsze doświadczenie festiwalu i przygotować uczestników na kilkudniowe, intensywne celebrowanie muzyki oraz samego spotkania z międzynarodową społecznością We Out Here.

fot. Karla Lizethe

Nowa lokalizacja

Po trzech edycjach festiwal zmienia swoją lokalizację, przenosząc się z Abbots Ripton w hrabstwie Cambridgeshire do Wimborne St Giles – miejscowości oddalonej o 2.5 godziny drogi samochodem na południowy-zachód od Londynu.

Otoczona drzewami idylliczna lokalizacja Wimborne St Giles, rozciągająca się na 160 hektarach bujnego parku, oferuje społeczności We Out Here wyjątkową okazję do odcięcia się od świata zewnętrznego i wspólnego pełnego zanurzenia się w tym, co szybko stało się znakiem firmowym We Out Here: znakomita oferta muzyczna i wysokiej klasy dźwięk.

Wimborne St Giles – to tutaj odbędzie się tegoroczna edycja festiwalu We Out Here (fot. Lightfood Media)

Bilety na We Out Here 2023 można kupić TUTAJ. 

Więcej o tegorocznej edycji festiwalu przeczytacie na stronie festiwalu oraz już wkrótce na Jazzsoul.pl. Z festiwalem We Out Here jesteśmy od pierwszej edycji i nie zabraknie nas także w tym roku!

fot. Rob Jones for Khroma Collective

Geneza festiwalu

Festiwal We Out Here powstał z inicjatywy Gillesa Petersona – legendarnego DJa, kolekcjonera płyt, promotora i prezentera radiowego (znanego m.in. z autorskich audycji radiowych na falach BBC 6 Music), który swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 80 na falach pirackiej londyńskiej rozgłośni radiowej Radio Invicta. 

Gilles Peterson w ciągu czterech dekad swojej muzycznej działalności odegrał ważną rolę w promowaniu hip-hopu, muzyki elektronicznej i jazzu we wszelkich jego odmianach. Jest założycielem wielokrotnie nagradzanej platformy promującej undergroundową muzykę i kulturę z całego świata – Worldwide FM, a także wpływowych wytwórni muzycznych – Acid Jazz, Talkin’ Loud, Brownswood Recordings. To właśnie nakładem tego ostatniego wydawnictwa w 2018 ukazał się album ‘We Out Here’ prezentujący najmocniejsze jazzowe postaci w Londynie w tamtym czasie. To od nazwy tego wydawnictwa zaczerpnięto nazwę festiwalu.

Gilles Peterson (fot. Lisa Wormsley)

„chciałem sprowadzić do Wielkiej Brytanii festiwal, który celebruje elementy brytyjskiej kultury klubowej i otaczającą ją społeczność, której miałem szczęście być częścią przez lata.” — Gilles Peterson