Platforma Tomasz Stańko Archives została wzbogacona o nowe kompozycje i archiwalne fotografie. Jej nowa odsłona jest już dostępna w sieci. W ten sposób Fundacja im. Tomasza Stańko kończy świętowanie 80. rocznicy urodzin wybitnego trębacza i kompozytora, które trwało przez cały 2022 rok.

Uruchomiona pod koniec 2020 roku platforma Tomasz Stańko Archives została właśnie wzbogacona o 13 kompozycji z różnych okresów twórczości artysty. Użytkownicy mogą obecnie znaleźć tam już 58 oryginalnych partytur Tomasza Stańko, stanowiących część kolekcji Fundacji jego imienia. Materiały zostały zdigitalizowane i udostępnione w formie oryginalnych zapisów nutowych i ich wiernych transkrypcji przeniesionych do notacji muzycznej. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wybór rękopisów jest udostępniany bezpłatnie do celów edukacyjnych i naukowych.


W nowej odsłonie użytkownicy platformy mogą obejrzeć także 14 rzadkich, archiwalnych fotografii dokumentujących życie prywatne i artystyczne Tomasza Stańko w latach 70., 80. i 90. W sekcji Kolekcja można obejrzeć też trąbki, na których grał artysta.

– Platforma archive.tomaszstanko.com jest miejscem, w którym użytkownicy znajdą bogaty zbiór archiwaliów z życia i twórczości Tomasza Stańko. Prezentując ręcznie pisane partytury, chcemy jak najpełniej oddać kompozytorskie bogactwo jego spuścizny. Pokazując niezwykłe partytury graficzne, pragniemy oddać wyraz jego nieograniczonej wyobraźni. Mamy nadzieję, że te materiały staną się inspiracją dla muzyków, także tych bardzo młodych: uczniów szkół muzycznych i studentów uczelni artystycznych, a wielbicielom twórczości Taty dostarczą ciekawych wrażeń, pokażą go od strony, z jakiej go nie znali  – mówi Anna Stańko, założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.

Nowa odsłona platformy kończy zainaugurowany na początku roku cykl wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę urodzin najsłynniejszego polskiego trębacza. Zapoczątkował go mural upamiętniający artystę, który powstał w Rzeszowie, rodzinnym mieście Tomasza Stańko.

W lipcu na rynku ukazało się anglojęzyczne wydanie autobiograficznej książki „Desperado” Rafała Księżyka – wywiadu-rzeki z artystą. Następnie w Warszawie i Rzeszowie odbyły się Toasty Urodzinowe: koncerty, podczas których muzykę kompozytora wykonali Marcin Wasilewski Trio z gościnnym udziałem Nilsa Pettera Molvaera i zespół EABS. W sierpniu w ramach 5. edycji Seifert Competition w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marcin Wasilewski Trio i Nils Petter Molvaer ponownie zagrali koncert „Remembering Tomasz Stańko”.

Dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza koncerty upamiętniające Tomasza Stańko odbyły się także na światowych scenach.  We wrześniu koncert pod hasłem „Remembering Tomasz Stańko” odbył się w Nowym Jorku, gdzie wystąpili przyjaciele artysty, mistrzowie współczesnego jazzu: Wadada Leo Smith, Craig Taborn, Ravi Coltrane, Ambrose Akinmusire, David Virelles, Gerald Cleaver i Reuben Rodgers.  W październiku utwory Tomasza Stańko zabrzmiały w interpretacjach zespołu EABS w Seulu podczas Jarasum Jazz Festival, w listopadzie zaś w Londynie, gdzie w słynnym Southbank Centre jego muzyka zabrzmiała w orkiestrowych aranżacjach. Na scenie wystąpili m.in. Marcin Wasilewski Trio, Avishai Cohen i BBC Concert Orchestra, a jako goście specjalni wokalistka Alice Zawadzki, gitarzysta Rob Luft i saksofonistka Emma Rawicz-Szczerbo. Dyrygował Tom Richards. 

W listopadzie odbyła się także jubileuszowa, 20. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko. Przez cztery festiwalowe wieczory na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej artystę wspominali m.in.: Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne, Bobo Stenson, Avishai Cohen Quartet, Nik Bartsch Trio, Marcin Masecki, Lutosławski Quartet, Paweł Mykietyn i Royal String Quartet. Na zakończenie festiwalu zabrzmiała nowa odsłona wyjątkowego projektu „Stańko na Głos”, do którego twórcy Envee i Tomasz Michałowski zaprosili Kasię Pietrzko, Macieja Obarę, Pawła Stachowiaka i Jana Pieniążka.

Jednym z ostatnich akcentów celebracji 80. urodzin Tomasza Stańko była premiera płyty „Wooden Music I”, zawierającej odnalezione nagrania Tomasz Stańko Quintet z pierwszej połowy lat 70. Album ukazał się 5 grudnia nakładem Astigmatic Records we współpracy z Fundacją im. Tomasza Stańko oraz Instytutem Adama Mickiewicza, szybko zdobywając uznanie krytyków i publiczności.

– Rok 2022 był szczególny. 80. rocznica urodzin Taty świętowana była w wielu miejscach w Polsce i na świecie, w różnych formach: od tradycyjnych koncertów, przez nowe publikacje, festiwal, mural, aż po działania w sieci. Ale zawsze, zgodnie z jego wolą, w atmosferze radości i celebracji życia i sztuki, w otoczeniu wspaniałej muzyki i znakomitych artystów. Realizując misję Fundacji, te działania będziemy kontynuować w kolejnych latach. Już w lutym na rynku ukaże się płyta „Wooden Music II”. Przed nami także nowe, piękne inicjatywy upamiętniające twórczość Tomasza Stańko – mówi Anna Stańko, prezes Fundacji im. Tomasza Stańko.

Lista nowo dodanych utworów na platformie Tomasz Stańko Archives:

  • Tomasz Stańko, rękopis „Y despues de todo”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Dermier Cri”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Witkacy”
  • Tomasz Stańko, rękopis „April Story”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Tutaj”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Farewell to Maria”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Celina “Suspended Night”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Elegant piece”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Wyznanie”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Terminal 7”
  • Tomasz Stańko, rękopis „Egzekutor”
  • Tomasz Stańko, rękopis „White ballad”
  • Partytura graficzna – Utwór na Taśmę 1

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.