Co jakiś czas pojawia się archiwalne wydanie, które jest absolutną rozkoszą, ukrytym klejnotem, który służy wyłącznie wzmocnieniu reputacji artysty. Niekomfortowe ujęcia i śmiechy z mikrofonu dają pewien widok za kamerą, ale kompletny koncert, nagrany w nieskazitelnym dźwięku u szczytu mocy artysty, jest naprawdę czymś wyjątkowym. Tak więc jedną z muzycznych rozkoszy 2022 roku było wydanie pełnego nagrania koncertowego Elli Fitzgerald, “Ella At Hollywood Bowl – The Irving Berlin Songbook”.

I tak powrócił trzeci sezon “M Means Music” z nowym odcinkiem oferującym dogłębne spojrzenie na przełomowe nowe, archiwalne wydanie na żywo Elli Fitzgerald, “Ella At The Hollywood Bowl: The Irving Berlin Songbook”. Gospodarz Daryl Easlea rozpoczyna odcinek z odrobiną tła na temat Elli, mówiąc:

„Nie można przeceniać znaczenia Elli Fitzgerald; w 1956 roku, po tym, jak spędziła ponad 20 lat w branży, jej menedżer, producent Norman Granz stworzył Verve Records – aby stać się jedną z najbardziej lubianych i szanowanych wytwórni jazzowych…”


Album, który dostępny jest na CD i płycie winylowej, a także w wersji cyfrowej, zawiera 15 nigdy wcześniej niepublikowanych piosenek Elli wykonującej utwory z jej klasycznego albumu, “Ella Fitzgerald Sings The Irving Berlin Songbook”. Podczas koncertu prowadzonego przez Paula Westona, który również aranżował i prowadził orkiestrę podczas sesji studyjnych, Ella wykonywała kultowe aranżacje na żywo przy pełnej orkiestracji, ten jeden jedyny raz.

Ella wykonała 15 utworów w orkiestrowych aranżacjach niektórych z najbardziej znanych kompozycji Irvinga Berlina, w tym klasyczne ballady „How Deep Is The Ocean” i „Supper Time”, hollywoodzkie melodie „You’re Laughing At Me” i „Get Thee Behind Me Satan” oraz swingujące hity „Cheek To Cheek”, „Top Hat”, „ I’ve Got My Love To Keep Me Warm”, „Heat Wave” czy „Puttin’ On The Ritz”. Koncert eksploduje energią, której nie znajdziemy w nagraniu studyjnym, a owacje publiczności uzupełniają każdy utwór.

Ta przełomowa płyta, będąca pierwszym wydaniem “Songbooka Elli” w wersji live, została odkryta w prywatnej kolekcji producenta i założyciela Verve Records, Normana Granza. To wyjątkowy materiał również dlatego, że ukazuje jedyny moment, w którym Ella współpracowała z aranżerem-dyrygentem Paulem Westonem. Mimo, że artystka regularnie występowała w Hollywood Bowl, jest to pierwszy, pełny koncert Elli z tego kultowego miejsca jaki zostanie wydany.

Utwory live zostały zmiksowane z oryginalnych taśm ¼” przez nagrodzonego Grammy producenta i muzyka Gregga Fielda, który w późniejszych latach grał w zespole Elli na perkusji. Album jest uzupełniony wnikliwymi komentarzami o koncercie i serii Ella’s Songbook autorstwa znanego autora i krytyka muzycznego, Willa Friedwalda.