ECM Records – Edition of Contemporary Music – to synonim najwyższego poziomu artystycznego muzyków i realizowanych projektów, a jej założyciel i wybitny producent muzyczny – Manfred Eicher przez ponad pięć dekad przyciąga artystów, którzy wraz z nim tworzyli i tworzą słynne brzmienie ECM czyli „najpiękniejsze dźwięki zaraz po ciszy”.

Już w listopadzie powróci międzynarodowy festiwal muzyki i artystów spod znaku kultowej wytwórni ECM!

Keith Jarrett, Chick Corea, Arvo Pärt, Jan Garbarek czy wreszcie Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski Trio, a ostatnio Maciej Obara i Dominik Wania otwierają długą listę artystów, których nagrania tworzą katalog zawierający obecnie ponad 1600 nagrań muzyki jazzowej i klasycznej, prezentując rozmaitość muzycznej kultury i tradycji wielu regionów świata.

Każde z tych wydawnictw cechuje oryginalność artystyczna, mistrzowskie wykonanie oraz rygorystyczne standardy produkcji. Już legendarna jest niezmiennie wysoka jakość produkcji ECM, a jej muzyka i towarzyszące jej projekty graficzne stały się tematami książek, filmów i wystaw na całym świecie. 

Dzięki inspirującemu kierownictwu Manfreda Eichera, ECM Records stała się również jedną z najbardziej prestiżowych marek w światowej muzyce. Założona w 1969 roku przez Manfreda Eichera, pierwotnie głównie z myślą o jazzie, od roku 1984 rozwija także linię ECM New Series, która prezentuje dzieła muzyki klasycznej i współczesnej muzyki improwizowanej. Dla wielu miłośników muzyki ECM stała się – jak zwrócił uwagę „The Village Voice” – bardziej „gatunkiem niż wytwórnią”, aczkolwiek gatunkiem stworzonym z muzyki, pochodzącej z najrozmaitszych źródeł.

To już trzecia edycja warszawskiego festiwalu, który swą pierwszą odsłonę miał w roku 2019, z okazji 50-lecia monachijskiej wytwórni. Festiwal będący nadal w wieku „młodzieńczym”, po zaledwie trzech latach zawita do najważniejszej uczelni muzycznej w Polsce – Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który wydaje się być najbardziej naturalnym w Warszawie miejscem dla prezentacji muzyki monachijskiej oficyny.

Święto muzyki ECM powraca w rozszerzonej formule, a dzięki entuzjazmowi władz uczelni festiwal otwiera się na współpracę ze społecznością akademicką. W miejsce dotychczasowych trzech dni koncertów organizatorzy przygotowali program na cztery listopadowe wieczory. Festiwal odbędzie się w dniach 23 – 26 listopada 2022 roku, a jego program – tak jak katalog ECM – zapowiada się niezwykle interesująco i różnorodnie. Nie zabraknie w nim warszawskich premier koncertowych nowych albumów ECM.


Organizatorami ECM Warsaw Festival 2022 są agencja Golden Mine we współpracy z Universal Music Polska oraz ECM Records. Partnerami wydarzenia są: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.