Po ponad dekadzie od wyprzedaży nakładu, do sprzedaży trafi wznowienie wyjątkowego albumu Johna Lee Hookera, „The Healer” w wersji na płycie winylowej i CD. Na albumie z 1989 roku, który przyniósł 73-letniej ikonie bluesa pierwszą nagrodę Grammy (za piosenkę „I’m in the Mood” z Bonnie Raitt), pojawili się wybitni goście, tacy jak Bonnie Raitt, Carlos Santana, George Thorogood, Los Lobos, Canned Heat, Charlie Musselwhite i Robert Cray. 

Płyta CD ukaże się 28 października 2022. Album „The Healer” został wytłoczony na 180-gramowym winylu w Quality Records Pressing (QRP), a całość została uszlachetniona pod okiem wielokrotnie nagradzanego realizatora dźwięku, Berniego Grundmana.

Niewielu artystów dokonało tak spektakularnego powrotu jak John Lee Hooker, kiedy to w 1989 roku wydał album „The Healer”. Ten niezwykły wokalista i autor tekstów, znany również jako King of the Boogie, zyskał sławę w 1948 roku dzięki przebojowi R&B „Boogie Chillen’”. Przez następne cztery dekady pracował bez wytchnienia, nagrywając dziesiątki albumów, koncertując na całym świecie i przy okazji odkrywając na nowo muzykę współczesną. Wpływ Hookera jako jednego z największych bluesmanów w historii, rozprzestrzenił się po świecie, inspirując pokolenie muzyków w wielu gatunkach, w tym folku, rocku i bluesie. Kilku z tych artystów występuje gościnnie na płycie „The Healer”.

Album został nagrany w Russian Hill Recording Studios w San Francisco, a jego producentem był gitarzysta Roy Rogers, członka zespołu Hookera Coast to Coast Band i stał za sterami trzech kolejnych albumów artysty, w tym nominowanego do nagrody Grammy „Mr. Lucky” (1991) i bestsellerowego „Chill Out” (1995). 

Wśród gości znalazła się gwiazda bluesa Bonnie Raitt, która dołączyła do swojego muzycznego bohatera w „I’m in the Mood”. Singiel, który po raz pierwszy stał się przebojem Hookera w 1951 roku, został przerobiony na zmysłowy duet. Zgranie duetu było tak wybitne, że w następnym roku wspólnie otrzymali nagrodę Grammy za najlepsze tradycyjne wykonanie bluesa (Best Traditional Blues Performance). Kolejny uczeń Hookera, Carlos Santana, pojawił się w otwierającym album utworze tytułowym „The Healer”, który stał się światowym hitem łącząc elektryzujące riffy gitarowe i latynoskie rytmy Santany z głębokim, emocjonalnym wokalem Hookera. Ta twórcza współpraca trwała przez całe lata 90., a Santana pojawiał się na kilku największych albumach artysty, które także produkował.

Robert Cray, który reprezentował nowe pokolenie gwiazd bluesa, pojawił się na funkowym „Baby Lee”, a wkrótce zaczął regularnie współpracować z Hookerem. Cray miał już za sobą dziesięć lat kariery grając u boku takich gwiazd jak Chuck Berry, Tina Turner czy Eric Clapton. Robert Cray dołączył do Hookera na kilku kolejnych albumach, w tym „Boom Boom” (1992) i „Mr. Lucky”. Energiczny „Cuttin’ Out” to kolejna wyjątkowa współpraca, tym razem z blues-rockowym zespołem Canned Heat, z którym wcześniej nagrał w 1971 roku uznany album Hooker ‘N Heat.

Zdobywający listy przebojów George Thorogood, który zyskał sławę na blues-rockowej scenie końca lat 70., zagościł w utworze „Sally Mae” (oryginalnie wydanym w 1948 roku jako strona B w „Boogie Chillen’”), dodając swoje pełne pasji dźwięki gitary. W studiu pojawił się również grający na harmonijce Charlie Musselwhite, który towarzyszył swojemu wieloletniemu przyjacielowi w utworze „That’s Alright”. Listę gości dopełniali rockowcy ze wschodniego Los Angeles, Los Lobos, którzy zdobyli szczyty list przebojów utworem „La Bamba” (cover piosenki Richiego Valensa, nagrany na potrzeby przebojowego filmu biograficznego o tym samym tytule). Wszechstronna grupa wsparła Hookera w utworze „Think Twice Before You Go”.