Seal podbił świat w 1991 roku, gdy „Crazy” – główny singiel z jego imiennego debiutanckiego albumu – trafił do Top 10 w USA, Wielkiej Brytanii i całej Europie. Na Wyspach, w ojczyźnie muzyka, płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu, a później zdobyła nagrodę BRIT w kategorii Najlepszy brytyjski album. Trzy dekady później, piosenki Seala nadal oddziałują na kolejne pokolenia fanów muzyki. W USA sprzedaż płyty „Seal” niedawno przekroczyła 5 milionów egzemplarzy, co oznacza status poczwórnej platyny.

4 listopada 2022 ukaże się edycja deluxe przełomowego debiutu Seala.


Dzieło dostępne będzie w formatach 4CD i 2LP, z książeczką w twardej oprawie zawierającą rzadkie zdjęcia oraz komentarze wybitnego dziennikarze muzycznego, Jima Farbera„Seal: Deluxe Edition” zawiera na nowo zremasterowany oryginalny materiał, który trafił na jedną płytę CD i dwa krążki winylowe z grawerem na ostatniej stronie. Na pozostałe trzy płyty CD trafiły rzadkie nagrania z czasu, gdy powstawał album, jak również wczesne miksy, remiksy i wiele innych rarytasów, w tym 13-utworowe nagranie koncertowe.

Cała muzyka z wydawnictwa tego samego dnia pojawi się w formacie cyfrowym oraz w serwisach streamingowych. Dostępny będzie również miks w jakości Dolby Atmos, przygotowany przez producenta oryginalnego albumu, Trevora Horna.

„Seal: Deluxe Edition” zawiera płytę z rarytasami, na której znalazły się wersje „premix” sześciu utworów z albumu. Te wersje to wczesne miksy, które były dostępne krótko na wczesnych tłoczeniach, zanim zostały zastąpione przez ostateczne miksy Horna. Na kolekcję składa się również wiele niesamowitych tanecznych remiksów singli z albumu, w tym dubowy miks „Killer” przygotowany przez Williama Orbita czy Giro E Giro miks „The Beginning”.


Wydawnictwo kończy się z przytupem, wcześniej niepublikowanym koncertem zarejestrowanym w Point Theatre w Dublinie, 16 grudnia 1991 roku. Występ nagrany został w czasie, gdy sława Seala eksplodowała. Na stronie B znalazła się m.in. piosenka „A Minor Groove” oraz cover „Hey Joe”.

Z okazji nadchodzącej premiery „Seal: Deluxe Edition” odświeżono i poprawiono do jakości 4K/HD kultowe teledyski promujące płytę, które będą ujawniane w nadchodzących tygodniach.

Obdarzony jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów wszech czasów, Seal odcisnął wyraźne piętno na muzyce pop, R&B, soul i dance. Sprzedał ponad 30 milionów albumów na całym świecie, zgromadził ponad miliard streamów i zdobył cztery nagrody Grammy, trzy BRIT Awards, dwie Ivor Novello Awards i jedną MTV VMA. Jego katalog obejmuje takie hymny, jak „Killer”„Crazy” i „Kiss From A Rose”. Ostatnia z piosenek zajęła pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100, zdobyła Grammy w kategorii Record of the Year i Song of the Year oraz uświetniła poczwórnie platynowy epicki album „Seal II” z 1994 roku. Z perspektywy czasu Stereogum porównał płytę do „fal radiowych wysłanych przez wszechświat z dużo, dużo ładniejszej planety”. Oprócz pojawienia się w filmach tak znamienitych reżyserów, jak Spike Lee i zmarły Joel Schumacher, muzyka Seala została uczczona coverami w wykonaniu Alanis MorissetteBastille czy George’a Michaela.

Warto też wspomnieć, że Seal pojawił się w filmie „Czas dla siebie” Johna Hamburga u boku Kevina Harta i Marka Wahlberga, a także w „Gwiazdorskim życiu”„The Passion” z Tylerem Perrym czy programach „America’s Got Talent” i „The Masked Singer”. Niedawno otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Traditional Pop Vocal Album za płytę „Standards” z 2019 roku. W trakcie kariery współpracował z takimi gwiazdami, jak Jeff BeckJoni MitchellSantanaP!nkJohn Legend czy Gallant.