Na scenie debiutującego festiwalu o charakterze miejskim – ON AIR Festival – wystąpili m.in.: Celeste, The Comet Is Coming, Faouzia, Röyksopp, Tash Sultana, Polo & Pan, Jorja Smith i inni. Liczba przybyłych festiwalowiczów zwiastują, że ON AIR Festival stanie się mocnym punktem na mapie polskich festiwali muzycznych.

Goście wydarzenia przez dwa festiwalowe dni, 9 i 10 września, mieli okazję usłyszeć na żywo alternatywnych artystów światowego formatu i ulubionych polskich wykonawców. W pamięci festiwalowiczów na długo pozostanie występ australijskiej grupy Tame Impala, która dzięki efektom specjalnym zahipnotyzowała publiczność na Lotnisku Bemowo.

[flickr_set id=”72177720302058045″]


Multiinstrumentalistka Tash Sultana swoimi umiejętnościami wokalno-muzycznymi porwała publiczność spragnioną atmosfery festiwalowego lata. Tash pokazuje, że nie liczą się dla niej granice gatunków, ani muzyczne ograniczenia, sprawnie mieszając soul, funk, r&b, folk, rock i hip-hop. Wszechstronność muzyczna wraz z ujmującą charyzmą zjednały artystce nowych fanów, a stałych wielbicieli zachęciły do dalszego śledzenia jej kariery. Bez wątpienia TOP5 koncertów 2022 roku! Nic więc dziwnego, że osiągnięcia Tash mnożą się w mgnieniu oka. Ma na koncie miliard globalnych streamów, podróże po ponad 20 krajach z ponad 500 tysiącami sprzedanych biletów na całym świecie oraz trzy wyprzedane koncerty w O2 Brixton Academy w Londynie jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu. Płyta „FLOW STATE” dała początek 2x platynowemu „Jungle” i platynowemu „Mystik”, a także zgromadziła ponad miliard streamów na całym świecie. W lutym 2021 roku ukazał się drugi album Tash „Terra Firma”, który zebrał ponad 40 milionów streamów.

[flickr_set id=”72177720302065767″]


Zarówno wyczekiwana Jorja Smith, jak i magnetyczna Celeste zaprezentowały wielką klasę muzyczną. Podczas ich występów nie zabrakło jazzowych, poruszających ballad, ale także energetycznych utworów, które rozkołysały publiczność pod Main Stage. Jorja Smith wykonała piosenki zarówno z debiutanckiego albumu “Lost & Found”, jak i te z EPki “Be Right Back”, z którego pochodzi genialny utwór “Addicted”. Jorja na scenie czuła się bardzo swobodnie. To nie jej pierwsze spotkanie z polską publicznością, i tak jak było wcześniej, znakomicie się z nią bawiła. To był znakomity występ!

[flickr_set id=”72177720302065782″]


Drugiego dnia, na scenie czarowała Celeste. Ci co znają płytę, nie spodziewali się takiej ilości energii! Artystka znana głównie z pięknych ballad (nazywana się drugą Adele), pokazała pazur. Utwory “Stop This Flame” czy “Love Is Back” porwały publiczność, a zespół dał brawurowe solówki. Nie mogło zabraknąć najbardziej utytułowanego utworu artystki, tj. “Hear My Voice”, który znalazł się w filmie “The Trial of the Chicago 7” (Netflix), za który Celeste otrzymała nominację do Oscara. Moim zdaniem był to jeden z najlepszych koncertów 2022 roku!

[flickr_set id=”72177720302067084″]


Tent Stage poziomem muzycznym i temperaturą na widowni dotrzymywał kroku wykonaniom na Main Stage. Znakomite występy dali Röyksopp dj set, Faouzia, Baasch i inni. Kończący festiwal koncert Polo & Pan nie pozwolił rozgrzanej publiczności zwolnić tempa. Francuski duet muzyczny, w skład którego wchodzą Paul Armand-Delille i Alexandre Grynszpan tworzą mieszankę muzyki house-elektronicznej z wpływami tropikalnych dźwięków i muzyki z całego świata. Za pomocą unikatowej twórczości zespół zachęcał do tańca i dostarczał tak solidną dawkę artystycznych wrażeń, że trudno będzie zapomnieć o tym duecie.

[flickr_set id=”72177720302072737″]


W swoje muzyczne rewiry ON AIR-ową publiczność zabrała londyńska grupa The Comet Is Coming, która łączy elementy jazzu, elektroniki, funku i psychodelicznego rocka. Afrofuturystyczna wizja jazzu serwowana przez to trio porywa w swojej studyjnej wersji, jednak dopiero ich występy na żywo są prawdziwą petardą, o której pamięta się latami. Stroboskopy i połączenie wielu gatunków skłoniło sporą część publiczności do przyjścia na występ grupy. Nic więc dziwnego, że już niedługo powrócą do Polski z czterema koncertami: w Poznaniu (Tama, 2 listopada), Wrocławiu (Zaklęte Rewiry, 3 listopada), Krakowie (Hype Park, 4 listopada) i Warszawie (Praga Centrum, 5 listopada).

[flickr_set id=”72177720302058826″]


Pierwszy ON AIR Festival zaskoczył przybyłych gości nietypowym miasteczkiem festiwalowym, w którym główną atrakcją było… wesołe miasteczko! W specjalnej strefie na festiwalowiczów czekały autodrony, młyn, karuzele weneckie i wiele więcej. Miasteczko, które cieszyło się ogromnym powodzeniem, będzie stałym elementem festiwalu rozbudowywanym podczas kolejnych odsłon wakacyjnej imprezy. Tradycyjnie nie zabrakło rozmaitych foodtracków z pysznym jedzeniem, neonowych dekoracji i barwnych świateł, które zamieniły teren wydarzenia w magiczne miasteczko.

2. edycja ON AIR Festival odbędzie się 8-9 września 2023 na Lotnisku Bemowo w Warszawie. Fan Tixy będą dostępne do zakupienia już niebawem na stronie festiwalu.