Mixtape Keleli z 2013 roku nagrany wspólnie z reprezentantami z Night Slugs i Fade To Mind pokazał, że można tworzyć niejednoznaczne, przemyślane r&b, które miesza się z grime’em, house’em i połamanym bassem nie tracąc przy tym na taneczności i tekstowej głębi. Przez kolejne 4 lata artystka pracowała nad swoim debiutanckim albumem, który w 2017 roku w końcu ujrzał światło dzienne. Z miejsca wydawnictwo przez wielu krytyków zostało określone jako jeden z najlepszych albumów 2017 roku. „Take Me Apart” spowodowało, że Kelela jednym tchem wymieniana jest obok Solange jako jeden z najciekawszych głosów nowej fali amerykańskich wokalistek. Wiele lat trzeba było czekać na renesans r&b, które w ciągu ostatnich lat w końcu zyskało bardziej intelektualne oblicze, artyści tego nurtu już nie boją się ryzykować brzmieniem i stawać się częścią undergroundowego świata muzyki.

Pod koniec 2018 roku Kelela wypuściła mixtape „Take me A_Part, The Remixes”, na którym znalazło się na niej 20 remiksów utworów z jej debiutanckiego albumu. Wśród gości jacy podjęli się zremiksowania utworów mogliśmy usłyszeć: Kaytranada, Ethereal, Serpentwithfeet, Gaika, LSDXOXO czy The Oh Fie. W roku 2019 dostaliśmy od artystki mixtape „Aquaphoria”, który został wydany z okazji 30-lecia wytwórni Warp Records. Na trwającym prawie godzinę wydawnictwie znajdziemy utwory nagrane przez Kelelę wspólnie z takimi artystami jak Aphex Twin, Auterchre, Visible Cloaks, Cliffdiver, Jaco Pastorious czy Oneohtrix Point Never.

Od tego momentu o artystce było cicho. Grupa wiernych fanów zaczęła podejrzewać, że to koniec muzycznej kariery. Na szczęście mogą już odetchnąć z ulgą. Kelela wróciła dzisiaj z singlem „Washed Away”, który może stać się znakomitym rozpoczęciem bardzo wyczekiwanego, drugiego albumu. Kiedy? Na te informację musimy jeszcze poczekać.