Do międzynarodowej rywalizacji Konkursu Jazz Juniors 2022 w Krakowie zgłosiły się aż 32 zespoły! Oceniać ich będą światowej klasy jurorzy: Adam Pierończyk (przewodniczący), Trilok Gurtu i Reinier Baas. 28 września z grupy finalistów wybiorą zwycięzców tegorocznej edycji. Zmaganiom młodych jazzmanów, towarzyszyć będą koncerty gwiazd! Obok legendarnego perkusisty Triloka Gurtu, gitarzysty Reiniera Baasa i saksofonisty Bena van Geldera, na festiwalowej scenie pojawią się: zdobywca BBC Jazz Awards Kit Downes i zwycięzcy Konkursu Jazz Juniors sprzed dwóch lat – Ziółek Kwartet.

– 31 sierpnia zamknęliśmy nabór do Konkursu Jazz Juniors 2022 – mówi Tomasz Handzlik, Dyrektor Festiwalu Jazz Juniors. – Teraz jury konkursu w składzie Adam Pierończyk (przewodniczący), Trilok Gurtu i Reinier Baas, oceni nadesłane materiały. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bo do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się aż 32 zespoły z Polski, Holandii, Włoch i Węgier. I są to zespoły prezentujące bardzo wysoki poziom. 

Już od 46 lat festiwal i konkurs Jazz Juniors mają wpływ na kształtowanie sceny jazzowej. Począwszy od 1976 roku, to nie tylko święto muzyki na jazzowej mapie Polski, ale wydarzenie, które jest spotkaniem różnych pokoleń – uznanych na świece artystów, z młodymi, stawiającymi pierwsze kroki muzykami. Dla tych drugich Konkurs Jazz Juniors jest szansą zarówno na zauważenie przez międzynarodowe grono gości, jak też na zrealizowanie profesjonalnego wydawnictwa.

–  Jak co roku oceny nadesłanych materiałów odbywać się będą w sposób tajny – wyjaśnia dyrektor Tomasz Handzlik. – Członkowie komisji nie znają nazwy, składu, ani pochodzenia zespołu. Te informacje zostały utajnione. Jurorom przekazujemy jedynie numery, które oznaczają dany zespół i prezentowany przezeń utwór. To tak, jakby muzycy występowali ukryci przed jury za kotarą. To bardzo uczciwa i sprawiedliwa metoda. Liczy się w niej bowiem wyłącznie poziom artystyczny i wykonawczy, jaki prezentuje dany zespół. 

Listę zespołów zakwalifikowanych do finałowych przesłuchań, które odbędą się 28 września w Cricotece poznamy 7 września.  

Później na scenę wkroczą festiwalowe gwiazdy. Najpierw zaprezentują się m.in. słynni jurorzy – indyjski mistrz instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu i holenderscy wirtuozi – gitarzysta Reinier Baas oraz saksofonista Ben van Gelder

Następnie na tej samej scenie pojawi się świetna polska formacja – Ziółek Kwartet, zwycięzcy Konkursu Jazz Juniors sprzed dwóch lat. Grzegorz Ziółek (fortepian), Marcin Elszkowski (trąbka), Piotr Narajowski (kontrabas), Bartosz Szablowski (perkusja) wydali niedawno debiutancki album „Untold” dzięki dofinansowaniu z programu „Jazzowy debiut fonograficzny” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. 


Każdy z muzyków ma na koncie liczne osiągnięcia zarówno indywidualne, jak i grupowe oraz występy na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. Członkowie zespołu są również studentami i absolwentami takich uczelni jak: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Muzyczna w Krakowie, Berklee College of Music.

Wśród festiwalowych gwiazd znajdzie się również Kit Downes – jedna z ważnych i symptomatycznych postaci współczesnej brytyjskiej sceny jazzowej. Zdobył prestiżową BBC Jazz Award, był nominowany do Mercury Music Award, nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM. Jest artystą otwartym na przeróżne muzyczne wpływy, a doskonale obrazuje to bogata i jakże różnorodna dyskografia pianisty i organisty. 


Album „Wedding Music” (2013) to płyta nagrana w kościele z towarzyszeniem saksofonisty Toma Challengera. Downes zagrał wtedy na organach Hammonda, natomiast „Obsidian” (jego pierwszy solowy album dla ECM, 2018) to muzyka wykonywana na organach kościelnych (Challenger na tenorze w jednym z utworów). W tym roku ukazał się album „Vermillion” Downesa. To klasyczne jazzowe trio, które pianista współtworzy ze swymi wieloletnimi współpracownikami – basistą Petterem Eldhem i perkusistą Jamesem Maddrenem. Również w tym roku ukazała się kolejna płyta artysty. Reinier Baas, Jonas Burgwinkel i Kit Downes to skład grupy Deadeye. Dobrze sprawdzona formuła organów Hammonda, gitary i perkusji zaowocowała twórczością pełną przeróżnych wpływów, od filmowej muzyki Ennio Morricone przez Richarda Straussa po Wesa Montgomery.