„Stwardnieje ci łza” Andrzeja Zauchy z legendarnego albumu „Anawa” wraz z drugim remiksem utworu „Pilnuj oczu” Stanisława Soyki tworzą wspólnie projekt „OCZY” DJa Yantimera. Choć utwory pochodzą z różnych okresów (lata 70. i 80), łączy je podobne podejście do wrażliwości muzycznej, wokalnej i tekstowej. Poetyckie teksty oscylują wokół zagadnień człowieczeństwa i filozofii. Oba remiksy stanowią całość, połączoną w parę muzycznych oczu i uszu. Dawna energia piosenki poetyckiej spotyka tu współczesne brzmienia: afro, blues, house, chill-out i muzykę brazylijską.

Jak mówi Yantimer (Janek Taraszkiewicz):

“Uważam, że płyta „Anawa” z 1973 roku z udziałem Andrzeja Zauchy, to pozycja trochę zapomniana – szczególnie przez młode pokolenie. Ponadczasowy szlagwort – refren piosenki “Stwardnieje ci łza” zaśpiewany przez cały zespół, zasługuje na przypomnienie i taki cel przyświecał mi przy aranżacji tego remiksu. W mojej wersji użyłem instrumentów perkusyjnych pochodzących z Brazylii, mam bowiem wrażenie, że muzycy Anawy słuchali takich brzmień. Początek lat 70. to była złota era bossa novy, która w tamtym czasie również dotarła do Polski, a sam Andrzej Zaucha, który był wybitnym perkusistą i perkusjonalistą, grał na brazylijskich instrumentach”.


O drugim remixie Yantimer mówi:

„Gdy po raz pierwszy natknąłem się na materiał filmowy z piosenką “Pilnuj Oczu” nie mogłem nadziwić się, że ten utwór Stanisława Soyki nie zrobił w Polsce kariery. Piękny tekst Jacka Cygana, cudowne harmonie i sposób zaśpiewania przez Stanisława Soykę, sprawiają że „Pilnuj Oczu” znalazło się w orbicie moich producenckich zainteresowań. W oryginale ta piosenka to jedynie fortepian i śpiew, ja dodałem tu gitary i elementy perkusyjne, jednak zależało mi, żeby utrzymać dosyć kameralny charakter tego utworu. Dzięki charakterystycznej linii gitary basowej, remiks uzyskał posmak muzyki afro i blues, z kolei partia gitary elektrycznej przywołuje na myśl brzmienie Carlosa Santany”.


Yantimer (Janek Taraszkiewicz) – DJ działający nieprzerwanie od 1999 roku. Oprócz imprez krajowych, wystąpił także m.in. w Brazylii, Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Dublinie, Brukseli, Sarajewie i w wielu innych miejscach. Prezentowany przez niego styl DJ-ski to brzmienia house i funk zmiksowane z muzyką etniczną. Działa również jako producent muzyczny. Od 2020 roku wydał 3 EP-ki, bazujące na klasycznym brzmieniu house, zmiksowanym z wpływami afro & latin.