11 marca ukazał się debiutancki album Jakuba Skorupy zatytułowany „Zeszyt pierwszy”. Właśnie wtedy światło dzienne ujrzał „Sierpień” – melancholijna, ballada o miłości. Po kilku miesiącach od premiery Jakub zadał sobie pytanie: Dlaczego nie nagrać tego utworu jeszcze raz? Tym razem w kolaboracji z damskim głosem? Jest to przecież utwór stworzony pod duet. I stało się. Kuba napisał do Marceliny, która bez wahania przyjęła propozycję. I tak oto powstała najpiękniejsza miłosna ballada tego lata, która jak wskazuje tytuł, ma premierę w sierpniu.

Do utworu powstał malowniczy teledysk autorstwa fotografki Doroty Szulc, w którym promienie sierpniowego słońca zwiastują już powolny koniec lata.


Debiutancka płyta Jakuba Skorupy to album soundtrack. Bo gdyby charakterystykę danego pokolenia można było zamknąć w formie kilku piosenek na jednej płycie CD, to Jakub Skorupa nie miałby sobie w tym temacie równych. Każdy jego dotychczasowy singiel to trafne podsumowanie rzeczywistości, którą Kuba wnikliwie obserwuje i opisuje za pomocą prostych piosenek. Dziś swoją premierę ma „Zeszyt pierwszy”, który jest pierwszym rozdziałem życiowych rozkmin Jakuba Skorupy.

Na albumie znalazło się 13 utworów, w tym m.in. „Pociągi towarowe”, dzięki którym Jakub Skorupa został okrzyknięty nadzieją roku 2021, kiedy to zajął 3 miejsce na podium plebiscytu Sanki. Poza tym album zawiera również takie single jak „Głuchy telefon”, „Barbórka”, „Wakacje i deszcz” czy „Joga” w której to gościnnie pojawia się Patrick The Pan. Płyta została wyprodukowana przez Kubę Dąbrowskiego.