Przed nami jubileuszowa, 10. edycja koszalińskiego Akant Good Vibe Festival. Od 22 do 24 września, jak co roku, wybrzmią dźwięki soulu, funku i jazzu. Organizatorzy ujawnili już prawie wszystkich artystów. Inauguracja odbędzie się w pięknym wnętrzu Filharmonii Koszalińskiej.


Wystąpią dwa zespoły, z których jeden pozostaje jeszcze tajemnicą. Drugim będzie skład, który zagra w Polsce po raz pierwszy. To Seba Kaapstad czyli międzynarodowa grupa będąca połączeniem południowoafrykańskiego vibe’u z soulem i jazzem. Podczas występu w Polsce zespół promował swój najnowszy album „Konke”, na którym udzielili się m.in. Quelle Chris, nominowana do nagrody Grammy wokalistka Georgia Anne Muldrow, a także uznany raper Oddisee. Zespół składa się z muzyków pochodzących z RPA, Suazi i Niemiec.


Album “Konke” jest kontynuacją wcześniejszego zatytułowanego “Thina”. Twórczość Seba Kaapstad wpisuje się w nową falę artystów soul/jazz/hiphop, takich jak Robert Glasper, Kamall Williams i Terrace Martin. Grupa zagra w Koszalinie w składzie: Zoe Modiga – wokal, Ndumiso Manana – wokal, Toni Farris – klawisze, Philip Scheibel – elektronika/perkusja, Sebastian Schuster – bas/synth, Martin Grünenwald – perkusja


Drugiego dnia, czyli 23 września, zaplanowano koncert w Teatrze Muzycznym Adria. Będzie to ekskluzywny, premierowy występ, przygotowany specjalnie na Akant Good Vibe Festival. Czołowy polski zespół jazzowy New Bone zaprezentuje program “Tribute to Zbigniew Namysłowski & Wojciech Karolak”. Jego ideą będzie przybliżenie dokonań i twórczości dwóch legendarnych „gigantów” polskiej sceny jazzowej – Zbigniewa Namysłowskiego i Wojciecha Karolaka. To hołd i wyraz szacunku dla obydwu artystów którzy w swojej długoletniej karierze udowodnili swój niezaprzeczalny wkład w rozwój polskiej muzyki jazzowej. Kwintet New Bone zaprezentuje m.in. kompozycje Z. Namysłowskiego: „Listen to the wind”, „Kujawiak goes funky”, „Taniec z Appenzell”, „Gesówka” oraz W. Karolaka: „Cytat z drobiu”, „Watching the rain”, „Zarys”.

New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Sześcioma, w tym czterema autorskimi, płytami utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Skład zespołu: Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Po koncercie odbędzie jam session w Piwnicy Pod Gryfami.

Trzeci dzień, czyli 24 września, to podwójny koncert w Centrum Kultury „Kreślarnia”. Pierwszy zagra bardzo młody i niezwykle utalentowany skład Funky Bomba Trio Collective Project. Mają styl, fun i najważniejsze… zamiłowanie do fusion jazzu. Chłopaki mają już na swoim koncie następujące osiągnięcia:

  • zdobywcy Grand Prix ogólnopolskiego konkursu Czary Gitary w Świdwinie
  • zdobywcy Grand Prix konkursu KraCamera JAZZ
  • zdobywcy pierwszego miejsca konkursu Junior Jazz Festival w Wadowicach

Kolektyw składa się z trzech muzyków:

Gitara – Mateusz Tomiak – uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, a prywatnie uczeń Grzegorza Wypycha. Wielokrotny laureat konkursów gitarowych polskich i międzynarodowych. Nauczyciel w szkole Yamaha w Słupsku. Niedoszły akordeonista, tancerz i piłkarz, miłośnik utworu “Watermelon man”.
Bas – Kosma Góra – Uczeń wydziału jazzu przy „Bednarskiej” w Warszawie, w klasie gitary basowej Andrzeja Święsa.
Perkusja – Kacper Kaczyński – Najmłodszy członek trio, uczeń Tomka Machańskiego, laureat Grand Prix wielu prestiżowych konkursów w tym YOUNG DRUM HERO 2021. Według magazynu Perkusista, nadzieja na 2022 rok. Podobno potrafi jedną ręką jeść a drugą grać jednocześnie gospelowe chopsy.


Drugim zespołem trzeciego dnia będzie funkowo, afrobeatowa petarda czyli OvE. Mało kto gra w Polsce tak jak chłopaki. W ich muzykę można postawić obok stylistyki takich artystów jak Fela Kuti, Budos Band czy Antibalas. OvE, czyli The Overview Effect, to ostrzeszowski zespół, który tworzą muzycy znani z m.in. Vermona Kids, Let The Boy Decide, Blue Raincoat, Lutownica, Last Train Is The Slowest, Bit czy Low-Cut. Ich pierwsza płyta Without Terroritory to energetyczna, dynamiczna, ale nastrojowa i przystępna mieszanka jazzu, afrobeatu oraz funku. Zespół zaprasza na przejażdżkę po — wydawać by się mogło — odległych od siebie miastach, ale czy odległość nie zależy od perspektywy?

”Klucz w wypadku The Overview Effect to tematy i energia zespołowego grania. W najbardziej psychodeliczno-funkowym wcieleniu ostrzeszowska formacja wyrasta też na bardzo ciekawych następców orkiestr rozrywkowych, podsuwając tematy do filmów nigdy niezrealizowanych i być może ciekawszych, niż byłaby ich w stanie dostarczyć krajowa kinematografia. Idealni przyszli bohaterowie katalogu GAD Records – tak o tym myślę” – Bartek Chaciński, Tygodnik “Polityka”, polifonia.blog.polityka.pl

Skład zespołu: Jacek Świłło – saksofon, Adam Jarosik – saksofon, Norbert Wardawy – trąbka, Łukasz Hoja – instrumenty klawiszowe, Patryk Skorupski – gitara, Krzysztof Szymasek – gitara basowa, Krystian Pilarczyk – perkusja, Mateusz Cuper – perkusjonalia, Dawid Bąk – perkusjonalia

Bilety:

  • 1 dzień | 22.09 CZWARTEK | Filharmonia Koszalińska
  • 2 dzień | 23.09 PIĄTEK | Teatr Muzyczny Adria
  • 3 dzień | 24.09 SOBOTA | Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia

Głównym partnerem Festiwalu jest koszalińska firma Akant. Wydarzenie wspiera Miasto Koszalin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Politechnika Koszalińska.