Warsaw Summer Jazz Days to jeden z najbardziej liczących się festiwali jazzowych na świecie, o rozpoznawalnej marce i ugruntowanej renomie. Od początku lat 90-tych, niezależnie od panujących trendów, konsekwentnie festiwal promuje w jego ramach odważną sztukę, prezentują to co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie.

Festiwal jest to ekspozycja największych gwiazd współczesnego jazzu, prezentacja najnowszych trendów i gatunków. Istotą festiwalu jest również kreowanie najwybitniejszych indywidualności. Artyści tacy jak John Zorn czy Steve Coleman, dzięki licznym występom na festiwalu i konsekwentnemu budowaniu ich wizerunku, stali się obecnie ważnymi artystami światowymi.

Głównym elementem festiwalu są koncerty gwiazd światowego jazzu, które są specjalnie dobierane w zależności od pozycji artystycznej oraz możliwości dostępu artystów w danym terminie. Dotychczas wystąpili najwięksi artyści muzyki improwizowanej, w tym: John Zorn, Ornette Coleman, Joe Zawinul, Marcus Miller, Pharoah Sanders, Al Jarreau, Herbie Hancock, Pat Metheny, Bobby McFerrin, Branford Marsalis, Chick Corea, aby wymienić tylko tych przykładowo. Podczas dotychczasowych edycji, zrealizowano łączenie ponad 300 koncertów.

Podczas pierwszego dnia festiwalu, który odbywa się w klubie Stodoła, zagrają:

Delvon Lamarr Organ Trio

W ciągu ostatnich pięciu lat Delvon Lamarr Organ Trio zyskało miano najlepszego na świecie funkowego trio organowego. Trio organowe, wraz z założycielką i menedżerką Amy Novo, nadal tworzy idealne połączenie surowej, pełnej pasji muzyki i angażujących praktyk branżowych. Dzięki ścisłej współpracy z wytwórnią Colemine Records, trio zgromadziło albumy na listach Billboard, wyprzedane koncerty, dziesiątki tysięcy sprzedanych albumów i miliony streamów.

Delvon Lamarr Organ Trio, znane również jako DLO3, to amerykańska grupa soulowo-funkowo-jazzowa założona w 2015 roku. Zespół wydał cztery albumy, w tym jeden koncertowy. Ich debiutancki album wydany w 2016 roku, zatytułowany “Close But No Cigar”, znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów US Contemporary Jazz Albums. Kolejne wydawnictwo studyjne “I Told You So” ujrzało światło dzienne w 2021 roku.

Teraz, mając stałego perkusistę Dana Weissa za zestawem, DLO3 z dumą prezentuje “Cold As Weiss”, swój trzeci jak dotąd album studyjny, który sprawia, że ​​są bardziej zwarci niż kiedykolwiek i kontynuują popychanie funkowej muzyki instrumentalnej do nowej generacji fanów.

Theo Croker

Theo Croker urodzony 18 czerwca 1985 roku, to trębacz i wokalista. Jest wnukiem wybitnego trębacza, zdobywcy nagrody GRAMMY – Doc Cheatham. Jest absolwentem Oberlin College Conservatory. To właśnie tam miał możliwość studiowania pod okiem takich gwiazd jazzu jak: Gary Bartz, Robin Eubanks, Billy Hart, Wendell Logan, Marcus Belgrave czy Dan Wall.

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał najnowszy album muzyka, “Love Quantum”. Wydawnictwo to kolejna próba zmierzenia się ze swym pochodzeniem, teraźniejszością i przyszłością, a także historią czarnej muzyki.

Tym albumem, Theo Croker lokuje się w czołówce młodego pokolenia muzyków na afroamerykańskiej scenie jazzowej, którzy rzucają nowe światło na muzyczne dziedzictwo i kulturowe osiągnięcia swoich poprzedników, pozostawiając za sobą tradycyjne granice gatunkowe. Gospel, blues, jazz, soul, funk. Artysta wyjaśnia historyczne muzyczne podobieństwa wszystkich tych gatunków i przekłada je na nowe, aktualne brzmienie.

Makaya McCraven

Perkusista i producent Makaya McCraven jest jednym z najświetniejszych przedstawicieli generacji jazzu. Kontynuuje tradycje rodzinne – jego ojciec Stephen McCraven bębnił m.in. u Sama Riversa i Archie Sheppa, matka Agnes Zsigmondi jest znakomitą wokalistką – i zarazem szuka dla siebie nowej drogi, pomiędzy gatunkami, modami i tradycjami, podążając za rytmem. Poza środowiskiem jazzowym zwrócił na siebie uwagę albumem „We’re New Again: A Reimagining by Makaya McCraven”, którym tchnął nowe życie w dziedzictwo Gila Scotta-Herona, z kolei na płycie „Deciphering the Message” układa nowe, fantastyczne konstrukcje z elementów znalezionych w przepastnych archiwach wytwórni Blue Note.

Bilety na Warsaw Summer Jazz Days są nadal w sprzedaży.