Program Enter Enea Festival jak co roku zaproponuje publiczności zgromadzonej nad Jeziorem Strzeszyńskim premiery i specjalne wykonania prezentowane wyłącznie w ramach festiwalu. Jednym z głównych wydarzeń tegorocznej edycji jest prawykonanie nowego orkiestrowego utworu Leszka Możdżera „MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE”, powstałego na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. To z orkiestrą tej opery, pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, Możdżer wystąpi w nowym utworze 14 czerwca. Do prawykonania utworu artysta zaprosił też fińskiego trębacza Verneriego Pohjolę, basistę Bartka Królika, perkusistę Łukasza Sobolaka i saksofonistę Adama Bławickiego.

„MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE” to reinterpretacja Leszka Możdżera i oparta na utworze Moniuszki „Uwertura Fantastyczna „Bajka”. Leszek Możdżer tym razem użył partytury „Uwertury Fantastycznej” Moniuszki jako tła na którym namalował swoją własną kompozycję. Fragmenty partytury zostały pocięte i porozsuwane, tak aby zmieścić w nie jazzowe akcenty, tempa co poniektórych fragmentów kompozycji zwolnione, przez co jeszcze bardziej dociera do słuchacza mistrzowski język tej orkiestracji, wprowadzone zostały powtórzenia przez co utwór brzmi bardziej współcześnie (nawiązania do muzyki technicznej).


Wśród zaproszonych do prawykonania artystów znalazł się wirtuoz trąbki Verneri Pohjola znany jako jeden z najbardziej innowacyjnych trębaczy w Europie. Swobodnie wypowiada się w jazzie nowoczesnym, ale nie stroni od medytacyjnych poszukiwań w których jego trąbka kreuje przestrzenie wibracyjne pozbawione zaplanowanej konstrukcji. To sprawia, że jego ekspresja dotyka szczególnych obszarów głębi i ciepła oraz działa na wrażliwych słuchaczy w bardzo szczególny sposób. Jak pisze jedno z głównych fińskich czasopism: jego trąbka śpiewa ludzkim głosem. W koncercie na basie usłyszymy też Bartka Królika, to trzykrotny laureat muzycznej nagrody Fryderyk i współtwórca zespołu Sistars. Muzyk został dwukrotnym laureatem MTV European Music Award w kategorii „Najlepszy Polski Wykonawca” w 2004 oraz 2005 roku. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Bracia, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Blenders, Wojtek Pilichowski, Grzech Piotrowski, Tede, Numer Raz, O.S.T.R., Poluzjanci. Na Enter Enea Festival zobaczymy go w koncercie z orkiestrą. Do zespołu dołączą: Adam Bławicki – saksofonista, klarnecista, aranżer i kompozytor, oraz znany z zespołu Mikromusic perkusista Łukasz Sobolak.

Wspólny koncert z orkiestrą opery poznańskiej jest efektem ubiegłorocznego spotkania muzyków przy koncercie specjalnym przygotowywanym wraz z Michałem Urbaniakiem. Zamówienie przez Teatr Wielki w Poznaniu u Leszka Możdżera utworu, u źródeł którego leży uwertura fantastyczna „Bajka” patrona Sceny pod Pegazem, to konsekwencja realizowania przez Teatr strategii promocji dorobku kompozytorskiego Moniuszki i jednocześnie przykład redefinicji języka muzycznego jednego z najważniejszych twórców muzyki polskiej. To również bardzo wyjątkowy sposób uczczenia 150. rocznicy śmierci patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu, która przypada 4 czerwca br.

To nie pierwszy raz gdy Enter Enea Festival jest pretekstem do premiery nowych projektów muzycznych. Liczne z prewykonań i premier powstałych w ramach Festiwalu miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku, oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Na scenie Enter Enea Festival odbyły się premiery materiału młodych, polskich twórców: Michała Salomona, Agi Derlak czy Marty Wajdzik.

Karnety na Festiwal w sprzedaży na portalach: goingeventim.plebilet.pl