Wiadomość o nadchodzącym wydaniu trzeciego studyjnego albumu RY X, „Blood Moon”, wywołała falę zainteresowania zarówno ze strony fanów, jak i krytyków. Album ma zachęcić nowych odbiorców twórczości uznanego piosenkarza, autora tekstów i producenta oraz ponownie połączyć ogromną rzeszą fanów, którzy uwielbiają dramaturgię, filozoficzną introspekcję i enigmatyczny styl muzyka, który ugruntował swoimi poprzednimi wydaniami „Dawn” i „Unfurl”.

Ponad 900 milionów globalnych streamów – RY X dzieli się dziś nowym spojrzeniem na to, czego można się spodziewać  po najnowszej płycie – nowym singlem „Spiral”. Utwór wraz z ostatnimi „Your Love” oraz „Let You Go” pojawi się na „Blood Moon”.

Album ukaże się cyfrowo 17 czerwca, a szeroki wybór fizycznych formatów już 26 sierpnia.

„Spiral” dowodzi, jak RY X rozwija swój talent do tworzenia kinowych pejzaży dźwiękowych. Minimalistyczny, pulsujący rytm, eteryczny dźwięk który powoli nabiera rangi: dodając surowe klawisze i niepowtarzalny, przyciszony szept wokalu. W dalszej części utworu pojawiają się glitchowe wzory perkusyjne i mroczne syntezatory, a dyskretny głos wciąż wysuwa się na pierwszy plan.

RY X napisał „Spiral” z Niklasem Paschburgiem, który dołożył smyczki i klawisze do utworu. Paschburg wydał wcześniej dwa uznane albumy o medytacyjnych, melancholijnych nastrojach dla postklasycznej wytwórni 7K!. Utwór został następnie zmiksowany przez Nathana Boddy’ego (James Blake, London Grammar).

Towarzyszący mu klip kontrastuje plastyczny ludzki ruch dwóch głównych tancerzy ze statyczną trwałością otaczającej ich architektury. Miejscem akcji jest Cuadra San Cristóbal w Mexico City, zbudowany w 1968 roku przez architekta Luisa Barragana. Elementy projektu – geometryczne struktury, ziemiste odcienie i uspokajająca atmosfera wody – wywołują uczucie spokoju, samotności i mariażu prostoty i wyrafinowania, które bardzo naturalnie uzupełniają muzykę RY X. Film został wyreżyserowany przez Roba Woodcoxa, i wyprodukowany przez Constanzę Pérez i Ana Cardona.


„Spiral” skłania ku stwierdzeniu, że nadchodzący album „Blood Moon” będzie najbardziej osobistą i organiczną produkcją RY X do tej pory. Muzyk eksperymentuje z nowymi paletami dźwiękowymi i świeżą produkcją, jest innowacyjny, a wszystko to uzupełnia całkowitą szczerością i emocjonalnymi akcentami, z których jest już znany.
 
RY X pracował nad płytą zarówno w dzień, jak i nocą. Inspiracje czerpiąc z wędrówek w góry Santa Monica w drodze ze swojego studia w Topanga. Ta twórcza samotność jest zgodna z atmosferą utworów na płycie.

„Blood Moon” jest dostępny w pre-orderze tutaj.

Zostanie wydany w wersji cyfrowej, CD (dostępnej wyłącznie w oficjalnym sklepie RY X), standardowym kolorowym winylu i limitowanej edycji „smokey vinyl” (który będzie dostępny tylko w oficjalnym sklepie, HMV i niezależnych sklepach muzycznych).