Ponad 100 artystów – muzyków i DJ’s – dołącza do tegorocznej edycji festiwalu We Out Here. Znajdziemy wśród nich prawdziwe legendy, jak i wchodzące talenty sceny jazzowej, rapowej, elektronicznej i nie tylko. Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest legendarny prezenter radiowy i DJ Gilles Peterson, odbędzie się po raz trzeci w dniach 25-28 sierpnia w Abbots Ripton, 80 mil na północ od Londynu.

Legendarne brazylijskie jazzowo-funkowe trio Azymuth, kanadyjski zespół i kolektwy producencki BadBadNotGood, Nu Genea z Neapolu wraz z live bandem (której nowy album “Bar Mediterraneo” ukaże się już 13 maja!), czerpiąca z rdzennej muzyki RPA grupa BCUC, jeden z pionierów broken beatu Kaidi Tatham, amerykańska trębaczka jazzowa i kompozytorka Jaimie Branch, Underground Resistance z Detroit z “hi-tech jazz show” oraz “legendarny szaman duchowego jazzu z Chicago”, multiinstrumentalista Kahil El’Zabar ze swoim kwartetem – to tylko wierzchołek góry lodowej tegorocznego line-upu festiwalu. 

Organizatorzy ogłosili kolejne nazwiska, które uświetnią tegoroczną edycję We Out Here. Na jedyny występ w tym roku w UK dołącza absolutna legenda – amerykański saksofonista jazzowy Pharoah Sanders, uznawany za prekursora spiritual jazzu. Album “Promises”, wydany w ubiegłym roku wspólnie z Floating Points oraz London Symphony Orchestra, to jedna z najlepszych produkcji, jakie ukazały się w 2021 roku.

Pharoah Sanders (fot. Eric Welles Nystrom)

Do line-up’u dołączają także Masters at Work – jeden z najbardziej wpływowych duetów muzyki house, który uczci 25-lecie pionierskiej latin-jazzowej grupy Nuyorican Soul, a także Fabio & Grooverider z super-projektem, w którym wspólnie z ponad 20-osobową The Outlook Orchestra wykonają klasyki drum & bass i jungle.

W zielonej scenerii Abbots Ripton zobaczymy także uwielbiany afrobeatowy kolektyw Kokoroko ze swoim nowym albumem, wschodzące gwiazdy z Los Angeles – Gabriels, raperkę i wokalistkę z UK Enny, Koreless z elektronicznym live actem, neo-soulową wokalistkę Natalie Slade z Sydney, uduchowioną alternatywną wokalistka jazzową pochodząca z Nigerii Muva of Earth oraz energiczny 10-osobowy zespół fusion TC & The Groove Family.

Ważną część programu festiwalu stanowić będą artyści związani ze sceną brytyjską. Wystąpią m.in. The Comet is Coming z porywającą mieszanką jazzu, elektroniki i psychodelicznego rocka, Emma-Jean Thackray, Nala Sinephro, enigmatyczna raperka John Glacier, Albaster dePlume, Sherelle, balansujący pomiędzy gatunkami Obongjayar, a także dwudziestoosobowy zespół New Regency Orchestra, na nowo odkrywający afro-kubańskie klasyczne brzmienie połączone z nowoczesnym londyńskim akcentem.

Nie zabraknie także nowych twarzy tworzących brytyjską scenę klubową: Jossy Mitsu, Parris, Tim Reaper i Yung Singh. Z okazji 15-lecia wytwórni Hessle Audio w specjalnym programie pojawią się także m.in. Ben UFO, Pangea, Pearson Sound oraz goście: Goldie, Luke Una oraz Charlie Bones.

Pełną listę dotychczas ogłoszonych artystów znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu. Lista już jest imponująca, a organizatorzy w kwestii line-up’u nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W ubiegłym roku na kilkunastu scenach festiwalu wystąpiło ponad 200 artystów!

We Out Here 2021. Na scenie Thundercat! (fot. Rob Jones for Khroma Collective)

Festiwal We Out Here oferuje zróżnicowany, eklektyczny line-up, łączący muzykę graną na żywo z kulturą klubową. Oprócz programu muzycznego festiwal oferuje także szereg aktywności wellness, rodzinnych i kulturalnych; od rozmów po niezależne targi płyt i aktywności sportowe.

Festiwal We Out Here w 2021 roku został wybrany przez prestiżowy brytyjski magazyn muzyczny DJ Magazine najlepszym festiwalem w UK, a bilety na jego poprzednią edycję, w której uczestniczyło ok. 15 tys. osób, wyprzedały się z niemal półrocznym wyprzedzeniem.

Festiwalowa playlista 

Poznaj artystów, którzy wystąpią na tegorocznym We Out Here Festival! Organizatorzy przygotowali specjalną playlistę dostępną w serwisie Spotify, dzięki której odkryjesz najnowsze wydawnictwa i produkcje muzyków, producentów i DJ’ów tworzących line-up tegorocznej edycji We Out Here.

Bilety + więcej info

Pełna lista wykonawców zostanie ogłoszona wkrótce. Bilety na We Out Here Festival 2022 możesz kupić tutaj.

Zobacz, jak było na poprzednich edycjach

Z festiwalem We Out Here jesteśmy od samego początku. Relacjonowaliśmy zarówno pierwszą edycję w 2019 roku, jak również drugą edycję festiwalu w 2021 roku (w 2020 r. festiwal nie odbył się z powodu pandemii). Nie zabraknie nas także na trzeciej edycji! Już wkrótce na naszej stronie znajdziecie także więcej zapowiedzi i informacji dotyczących tegorocznej edycji tego prestiżowego festiwalu!

Film & Talks: “Manchester Keeps On Dancing”. We Out Here Festival (fot. Mariusz Jakubus)

We Out Here Festival czyli kolejna inicjatywa Gilles’a Petersona

Festiwal We Out Here powstał z inicjatywy Gillesa Petersona – legendarnego DJa, promotora i prezentera radiowego, znanego m.in. z autorskich audycji radiowych na falach BBC 6 Music, który swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 80 na falach pirackiej londyńskiej rozgłośni radiowej Radio Invicta. 

Gilles Peterson jest także założycielem (we wrześniu 2016 roku) wielokrotnie nagradzanej platformy promującej undergroundową muzykę i kulturę z całego świata – Worldwide FM. Stacja ma siedzibę we wschodnim Londynie, z oddziałami m.in. w Berlinie, Kioto, Los Angeles, Paryżu, Rio, Tokio.

Gilles Peterson w ciągu kilku dekad swojej działalności odegrał kluczową rolę w promowaniu hip-hopu, muzyki elektronicznej i jazzu we wszelkich jego odmianach. Gilles Peterson jest założycielem wpływowych wytwórni muzycznych, takich jak Acid Jazz, Talkin’ Loud oraz Brownswood Recordings, w której działa obecnie. To właśnie nakładem tego ostatniego wydawnictwa w 2018 ukazał się album ‘We Out Here’ prezentujący najmocniejsze jazzowe postaci w Londynie w tamtym czasie. Na albumie pojawili się m.in. Shabaka Hutchings, Theon Cross, Nubya Garcia, Moses Boyd, Maisha. To od nazwy tego wydawnictwa zaczerpnięto nazwę festiwalu.

Gilles Peterson, poza We Out Here, co roku organizuje trzy duże imprezy – Worldwide Awards w Londynie (będącą muzycznym podsumowaniem roku i okazją do wręczenia nagród na najlepsze albumy), a także Worldwide Festival we Francji i Szwajcarii.

Gilles Peterson (fot. Lisa Wormsley)