Nowy dokument o życiu i twórczości brytyjskiego saksofonisty Ronniego Scotta i jego światowej sławy londyńskiego klubu jazzowego zostanie wyświetlony w wybranych kinach 11 lutego. Portret artysty, zostanie okraszony wcześniej nie publikowanymi występami, zarejestrowanymi w muzycznej świątyni w londyńskim Soho.

Film opowiada o założeniu Ronnie Scott’s Jazz Club przez saksofonistę i jego partnera biznesowego Pete’a Kinga w 1959 roku oraz o tym, jak ich pionierski duch i odważna polityka rezerwacji sprawiły, że klub stał się centralnym punktem Soho i magnesem dla największych nazwisk jazzu.

Wcześniej nieudostępniony materiał zawiera nagrania z występami Elli Fitzgerald, Milesa Davisa, Jimiego Hendrixa, Niny Simone, Dizzy Gillespie, Theloniousa Monka, Cheta Bakera, Van Morrisona, Sarah Vaughan, Rolanda Kirka i innych. Dokument rzuca również światło na samego Scotta, jego dominację w brytyjskim jazzie, osobistą charyzmę, która pomogła klubowi odnieść sukces, oraz jego prywatną walkę z depresją przed śmiercią w 1996 roku.

Reżyser filmu Oliver Murray:

Dla fanów muzyki na całym świecie Jazz Club Ronniego Scotta jest świątynią zbudowaną, by honorować muzyczną doskonałość. Ten film jest hołdem dla mężczyzn i kobiet, którzy marzyli o powstaniu takiego miejsca i tym samym na zawsze zmienili krajobraz muzyki na żywo na całym świecie. Mam nadzieję, że film oferuje spojrzenie na najprawdziwszą, najbardziej szczerą wersję Ronniego. Oto Ronnie opowiadający swoją historię własnymi słowami. To opowieść o wielkich osiągnięciach i wspaniałej muzyce, ale też o głęboko zakorzenionej walce z traumatyczną chorobą – nikt poza najbliższymi nie wiedział, że Ronnie strasznie cierpiał na depresję. W sztuce zawsze chodziło o branie emocji i wyrażanie ich w pracy, a muzyka była lekarstwem Ronniego na jego traumę.