„Songs of Conscience, Sounds of Freedom”, którego kuratorem jest Muzeum GRAMMY w Los Angeles, analizuje rolę muzyki w informowaniu i inspirowaniu świadomości społecznej w historii Ameryki.

Wytyczanie drogi od duchów śpiewanych przez zniewolonych ludzi w Ameryce, pieśni i dźwięki rewolucji amerykańskiej, przez masowy ruch muzyki i sztuki, który pomógł w pobudzeniu działań podczas Ruchu Praw Obywatelskich w latach 60. po dzisiaj. Wystawa obejmuje czas, opowiadając historie o roli muzyki jako źródła inspiracji i edukacji.

„Songs of Conscience, Sounds of Freedom” otwiera się w 15 stycznia 2022 roku.


Wydarzenie „Songs of Conscience, Sounds of Freedom” zostało po raz pierwszy wystawione w Muzeum GRAMMY, kiedy zostało otwarte w Los Angeles w 2008 roku. Prawa LGBTQ+ jak i muzyka artystów takich jak H.E.R., Dave Specter i Mickey Guyton kontynuuje tradycje wykorzystywania muzyki jako czynnika i katalizatora zmian społecznych. Ponadto Songs of Conscience, Sounds of Freedom będzie zawierać nowo rozszerzoną sekcję „The Sounds of Los Angeles”, która bada ruchy społeczne i wydarzenia w Los Angeles, które zainspirowały protest songi obejmujące różne gatunki i społeczności. Ruch Chicano który powstał w latach 60. i 70., zamieszki/rebelia w 1965 r., zamieszki/powstanie z 1992 r., a także historia biedy i nierówności ekonomicznych, przemocy gangów i korupcji policji. Wyróżnieni artyści to Lalo Guerrero, Mark Guerrero, Frost, Kim Weston, Randy Savvy z Compton Cowboys, Chuck D i inni.

„Songs of Conscience, Sounds of Freedom powraca do Muzeum GRAMMY w szczególnie ważnym czasie” – powiedział Bob Santelli, założyciel i kurator wystawy. „Chociaż społecznie i politycznie świadome piosenki leczyły i inspirowały pokolenia w całej naszej historii, szczególnie ważne jest pokazanie siły pieśni jako jednoczącej siły i czynnika zmian pośród obecnych walk Ameryki o równość”.


„Songs of Conscience, Sounds of Freedom” będzie również zawierać „Song Spotlights”, indywidualne pokazy wideo, w których artyści opowiadają o konkretnych społecznie świadomych utworach. Andra Day będzie omawiać „Strange Fruit” Billie Holiday, Noel Paul Stookey przypomina o znaczeniu „Blowin’ in the Wind” Boba Dylana, Ziggy Marley omawia piosenkę swojego ojca „Get Up, Stand Up”.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.