W dniu, w którym Blue Note Records wydało Art Blakey & The Jazz Messengers “First Flight To Tokyo: The Lost 1961 Recordings”, saksofonista Wayne Shorter opowiada o Blakey’u, zespole i trasie koncertowej w najnowszym odcinku “First Look” z Donem Wasem.

“First Flight to Tokyo: The Lost 1961 Recordings” to porywające, wcześniej niepublikowane nagranie koncertowe Art Blakey & The Jazz Messengers, zarejestrowane w Hibiya Public Hall w Tokio 14 stycznia 1961 roku podczas pierwszej w historii trasy zespołu po Japonii.


Jazz Messengers byli jednymi z pierwszych zespołów jazzu nowoczesnego, którzy koncertowali w tym kraju, a uwielbiona japońska publiczność była oczarowana jednym ze znakomitych składów zespołu z legendarnym perkusistą, Lee Morganem na trąbce, Wayne Shorterem na saksofonie tenorowym, Bobbym. Timmons na fortepianie i Jymie Merritt na basie.

“First Flight to Tokyo” był koprodukowany przez Zeva Feldmana i Davida Weissa i jest dostępny w luksusowych wydaniach: podwójny winyl i na dwóch płytach CD. Obie wersje zawierają rozbudowane broszury z rzadkimi zdjęciami japońskich fotografów Shunji Okura i Hozumi Nakadaira, historyczny esej uznanego krytyka jazzowego Boba Blumenthala + nowe wywiady z Waynem Shorterem w rozmowie z prezesem Blue Note Don Wasem, słynnym saksofonistą Lou Donaldsonem, japońską gwiazdą jazzu Sadao Watanabe, znanym japońskim krytykiem muzycznym Reiko Yukawą, synem Blakeya Takashim Blakeyem oraz trio wielkich perkusistów: Louis Hayes, Billy Hart i Cindy Blackman Santana.

Podczas koncertu uświetniły występy znanych jazzowych przebojów, w tym “Now’s the Time” Charliego Parkera, “Round About Midnight” Theloniousa Monka i “A Night In Tunisia” Dizzy’ego Gillespiego, a także hity zespołu Jazz Messenger, w tym “Blues March”, “Dat Dere” i “Moanin’”.