15 września w poznańskim Blue Note, a dzień później na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu izraelski pianista Shai Maestro po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego albumu – „Human” (ECM).

Shai Maestro (1987) jest jednym z najbardziej obiecujących i utalentowanych pianistów swojego pokolenia, przez niektórych nazywany „geniuszem fortepianu”, przez 5 lat był członkiem słynnego Avishai Cohen Trio. Od czasu swojego debiutu z własnym trio w 2011 roku, Shai ukształtował silną i unikalną tożsamość osobistą oraz zaprezentował niesamowitą płynność muzyczną, czyniąc siebie i swój zespół jedną z najpotężniejszych i najbardziej harmonijnych grup w dzisiejszym jazzie.


W sierpniu 2019 roku Shai Maestro wystąpił na zaproszenie Tokyo Philharmonic Orchestra pod batutą dyrygenta Keitaro Harada w Teatrze Metropolitalnym w Tokio. Program składał się z pierwszego koncertu fortepianowego Miho Hazama, oraz oryginalnych kompozycji Shai’a.

Wydany w styczniu 2021 szósty album Shai’a Maestro, a jednocześnie drugi nagrany dla renomowanego wydawnictwa ECM nosi tytuł „Human”. W nagraniach do towarzyskiego i świetnie komunikującego się trio Shai’a Maestro, z izraelskim rodakiem Ofri Nehemya 
na perkusji oraz peruwiańskim basistą Jorge Roeder, dołączył inspirujący trębacz Philip Dizack.