RGG to trio, które obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności artystycznej z dorobkiem 11 płyt. W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych RGG zajmuje szczególną pozycję. Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja), to muzycy o rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się w przestrzeni jazzu oraz współczesnej muzyki improwizowanej, o zabarwieniu europejskim. 

Twórczość RGG nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikających z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem. To wspomnienie drogi od wydania płyty „Aura” poprzez wydawnictwa z udziałem Evana Parkera i Trevora Wattsa, a także Verneriego Pohjoli i Samuela Blasera. Szczególnie ważny był także dwuletni okres współpracy z Tomaszem Stańko.

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. 

RGG od początku swojej działalności ceniło sobie przede wszystkim niezależność i wolność twórczą, co wynika z założeń muzyki, którą uprawiają. Stąd też decyzja o zakończeniu współpracy najpierw z amerykańską wytwórnią OkeH Records, a następnie z Warner Music Poland i słynną serią „Polish Jazz”. Zespół nie idąc na żadne kompromisy, postanowił wydać płytę z okazji jubileuszu dwudziestolecia niezależnie.

Premiera wydawnictwa, opatrzonego tytułem „Mysterious Monuments on the Moon” doczeka się swojej premiery już we wrześniu tego roku.

„Zastanawiając się nad naszą najbardziej aktualną muzyczną tożsamością, przepełnieni koncertowymi doświadczeniami ze światowymi gigantami wolnej improwizacji postanowiliśmy uczcić jubileusz pracy artystycznej serią w pełni wyimprowizowanych koncertów w formacie triowym. Formuła ta eksplorowana była przez nas przy okazji licznych aktywności koncertowych z udziałem zaproszonych gości. Repertuar naszych koncertów w trio opierał się dotychczas przede wszystkim na kompozycjach, które traktowaliśmy jako punkt wyjścia do zespołowych eksploracji. 
Znamy się od wielu lat, cały czas się zaskakujemy, inspirujemy i wzajemnie napędzamy do działania. Jesteśmy niezależni i przepełnieni radością spontanicznego tworzenia, zapraszamy naszych słuchaczy do wspólnej przygody, której punktem wyjścia będzie… No właśnie, niczym nieskrępowana WOLNOŚĆ”. – RGG