Cóż to za niezwykłe spotkanie! Sam Shepherd aka Floating Points to jeden z najwybitniejszych producentów sceny elektronicznej, Pharoah Sanders z kolei znany jest wszystkim fanom jazzu jako autor klasycznych albumów „Karma” „Tauhid” czy „Black Unity” i najważniejsza obok Johna Coltrane’a postać „spiritual jazz”. Krążek „Promises” to wspaniały efekt ich wspólnej, długomiesięcznej, cierpliwej i uważnej pracy.

Pomysł na ten projekt zrodził się w 2015 roku, gdy Sanders usłyszał krążek Floating Points „Elaenia” i pomyślał, by skontaktować się z młodym artystą. Muzycy poznali się parę miesięcy póżniej i zaprzyjaźnili. Dla Floating Points było to spotkanie jednego z muzycznych idoli: swego podczas sześciogodzinnego setu w berlińskim klubie Berghain, zagrał w całości mini-album Sandersa “Harvest Time”. Gdy podczas jednej z wizyt w Londynie, Pharoah zasugerował pracę nad wspólnym albumem, Shepherds nie mógł uwierzyć, że jego bohater, ostatnia żyjąca legenda jazzu lat 60-tych, mówi poważnie.

Po wielu wspólnych lunchach i rozmowach, muzycy zamknęli się na dziesięć dni w Sargent Studios in Los Angeles, gdzie stworzyli większość materiału. Podczas pandemii kontynuowali pracę na odległość, zaś Floating Points w londyńskim Air Studios nagrał kolejne ścieżki z London Symphony Orchestra.

Efektem jest wspaniała muzyka zrodzona z intuicji, wzajemnego szacunku i uważnego nasłuchu. To dźwięki medytacyjne i skupione, spokojnie rozwijające się przez 46 minut, wypełniające z wolna przestrzeń i z każdą chwilą coraz bardziej wciągające.

“Nie sposób oprzeć się porównaniom do nagrań jazzowych z lat analogowych. Aktywni słuchacze usłyszą ruch palców na instrumentach, oddech Sandersa, gdy dmucha w stroik, przesuwanie się muzyków na swoich miejscach. Dodaje to namacalną, organiczną warstwę do doświadczenia słuchowego”. – pisze krytyk Resident Advisor.

Ten album reprezentuje spotkanie dwóch zupełnie różnych pokoleń i trzech zupełnie różnych światów. Zarówno Floating Points jak i Pharoah – który wrócił do studia po 15 latach przerwy – są z niego ogromnie dumni. „Promises” ukazuje się nakładem założonej przez Davida Byrne’a wytwórni Luaka Bop. Autorem okładki jest uznana artystka Julie Mehretu.