30 kompozycji z różnych okresów twórczości Tomasza Stańko, napisanych od 1972 do 2015 roku, można znaleźć na uruchomionej pod koniec 2020 roku platformie Tomasz Stańko Archives. Dostępne materiały stanowiące przekrój przez ponad 50 lat twórczości artysty zachwycają bogactwem i unikatowością. Docelowo ma być to miejsce, w którym znajdzie się przekrojowa dokumentacja archiwaliów z życia i twórczości wybitnego polskiego kompozytora, trębacza i band lidera.


Oryginalne partytury, ręcznie pisane przez Tomasza Stańko, będące częścią kolekcji Fundacji im. Tomasza Stańko, zostały zdigitalizowane i udostępnione w trzech formatach. Są to fotografie autografów muzycznych (oryginalnych zapisów nutowych) oraz ich wierne transkrypcje przeniesione do notacji muzycznej – w formacie .pdf oraz .xml.

Dzięki życzliwości wytwórni ECM Records i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wybór rękopisów jest udostępniany bezpłatnie do celów edukacyjnych i naukowych.

„Staraliśmy się, by w ramach tych 30 kompozycji jak najpełniej oddać kompozytorskie bogactwo Tomasza Stańko. Znajdziemy więc kompozycje z pierwszego albumu wydanego przez ECM Records, czyli „Balladyny”: First Song i Last Song. Znajdziemy muzykę filmową – kompozycję Mała matura. Jest także utwór Ciemność w Sierpniu skomponowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest Hejnał napisany w 2015 roku dla rodzinnego miasta trębacza – Rzeszowa. Jest przekrój przez „dzikie” lata 80. i 90. oraz kompozycje, takie jak Bosonossa czy Madmoiselle Ka” – mówi Anna Stańko, córka artysty i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.

Na platformie Tomasz Stańko Archives użytkownicy znajdą także wiele kompozycji z albumu „Wisława”, którą w 2013 roku Tomasz Stańko nagrał ze swoim ostatnim zespołem – New York Quartet. W sieci można obejrzeć również koncertowe wykonanie tych utworów podczas 7. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi na stronie Filmoteki Narodowej.

Platforma Tomasz Stańko Archives to efekt pracy zespołowej Fundacji im. Tomasza Stańko i osób z nią związanych. Platforma jest dostępna pod adresem archive.tomaszstanko.com. Można do niej dotrzeć także poprzez zakładkę archive na stronie www.tomaszstanko.com.