W sieci pojawił się zapis koncertu Orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia nagranego wspólnie z Maciejem Obarą oraz Dominikiem Wanią. Występ odbył się 30 stycznia 2021 roku w katowickim NOSPRze.


AUKSO. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, to jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Nazwa AUKSO, z greckiego – wzrastanie – stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez AUKSO. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia AUKSO”, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Maciej Obara – saksofonista, kompozytor, improwizator. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan oraz perkusista Gard Nilssen z Norwegii.

Wiosną 2019 roku kwartet Obary zagrał trasę koncertową we Francji, której zwieńczeniem była kolejna sesja nagraniowa zarejestrowana w studio La Buissoine dla ECM Records. Równolegle Maciej został zaproszony do współpracy z czołówką skandynawskich muzyków w ramach Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra. Premierowy koncert tego wyjątkowego składu odbył się na Molde Jazz Festival w Norwegii. W tym samym roku Obara przyjął zamówienie kompozytorskie na koncert saksofonowy z fortepianem oraz orkiestrę AUKSO. Maciej zaprosił do wykonania orkiestracji jego kompozycji rewelacyjnego Nikolę Kołodziejczyka, a za fortepianem zasiadł Dominik Wania.

Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

Jesienią 2019 roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano Dominik Wania postawił na pełną improwizację. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. Dzięki temu słuchając płyty „Lonely Shadows” jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikalny.