Jesteśmy na półmetku Podsumowania 2020 roku. Przed zaprezentowaniem Debiutów 2020 roku, postanowiliśmy zaprezentować Wam wybór naszych szanownych gości. Bardzo się cieszymy, że Marek, Karolina i Sylwester znaleźli czas aby podzielić się z nami i Wami, tym co było dla nich najlepsze w minionym roku.

Marek Pędziwiatr


Jest pianistą, producentem, ale także raperem i didżejem. Urodził się w 1987 roku, pochodzi ze Świnoujścia, ukończył Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, ale na stałe związał się z Wrocławiem, gdzie powstała formacja Electro-Acoustic Beat Sessions, używająca dziś skrótu EABS. Marek Pędziwiatr utożsamia na polskiej scenie świeże i ważne tendencje obecne też w młodym środowisku jazzowym w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Łączy gatunki, zbliżając kręgi odbiorców jazzu, muzyki klubowej i hip-hopu. A przy okazji prezentując się od znakomitej strony na tegorocznych (dwóch: „Erozje” i „Kwiatostan”) płytach nowego kwartetu Błoto i albumie „Discipline of Sun Ra” zespołu EABS. Grał wyjątkowe syntezatorowe sola, błyszczał jako lider, stojąc na czele kolektywu realizującego najbardziej szalone, ambitne pomysły. 

Jyoti “Mama, You Can Bet!

Jyoti to Georgia Anne Muldrow we własnej osobie. Bardzo cenię to, że nie jest to po prostu płyta wokalistki tylko artystki. Utwory instrumentalne przeplatają się z wokalnymi w bardzo nieprzewidywalny sposób i to wszystko ma sens i narrację. Mój ulubiony track to “Fabus Foo Geemix”, w którym słyszę echa ścieżki dźwiękowej z filmu Wildstyle. Mam ciary. Kocham ten album.

Kahil El’Zabar “Kahil El’Zabar’s Spirit Groove

Kahil to zasłużony perkusjonista, ale jak słucham tej pyty to dochodzę do wniosku, że ta muzyka jest potrzebna ludzkości i zostanie ze mną na długo. Piwniczny groove i przestrzeń połączona z mistycyzmem – to wszystko co kocham w muzyce.

Toni Sauna “Rona EP

Płyta bardzo niezauważona, ponieważ powstało mnóstwo muzyki nawiązującej mniej lub bardziej dosłownie do chorego roku 2020. Dla mnie ta płyta jest wyjątkowa z dwóch względów. Po pierwsze to, że maczałem w niej palce jako współproducent. Po drugie była to pierwsza muzyka jaką odpaliłem po pierwszym wyjściu z domu w marcu. Obserwowałem świat jadąc na rowerze Rona EP w słuchawkach. Dla mnie jest to oficjalny soundtrack do “rzeczywistości w koronie.”

KAROLINA LESZKO_0001

Karolina Leszko


Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Rodowita krakuska. W tym mieście stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki, uczęszczając do klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza. To śpiewanie jednak od dziecka było formą muzycznej aktywności, która interesowała ją najbardziej. Obecnie Karolina Leszko pracuje nad debiutancką, w pełni autorską płytą WRESZCIE. Jak podpowiada tytuł, to długo wyczekiwany i upragniony owoc ciężkiej pracy, ale i spełnienia marzeń wokalistki. Płyta bardzo osobista, wręcz intymna. To kompilacja wielu bardzo ważnych momentów z życia ubranych w jej słowa i muzykę. Usłyszymy na niej głównie utwory w popowo–soulowych aranżacjach, ale nie zabraknie również nostalgicznych ballad z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego oraz piosenek w formie muzycznych żartów okraszonych dźwiękami sekcji dętej. Krążek ten, to  prywatna podróż Karoliny, która WRESZCIE odważyła się opowiedzieć o najważniejszych dla niej chwilach, emocjach i marzeniach.

ODKRYCIE: Yseult

Tę paryską piosenkarkę usłyszałam pierwszy raz w tym roku i od razu zrobiła na mnie wielkie wrażenie jako wokalistka ale i jako osobowość. Postanowiła bowiem wziąć sprawę w swoje ręce i nie dość że zerwała kontrakt z dużą wytwórnią (Polydor) to otworzyła własną wytwórnię YYY, w której promuje swój styl, o którym sama mówi “Y-trap”.W 2020 roku teledysk „Corps”, piosenka autobiograficzna, przekroczył 1,4 miliona wyświetleń i był zapowiedzią premiery 20 listopada 2020 roku kiedy to wydała swoją trzecią EP, “Brut”, zawierającą 6 utworów. Polecam!

UZNANIE: Natalia Kukulska

Jedna z niewielu wokalistek, którą cenię na polskim rynku muzycznym od lat. “Czułe struny” to wielkie wyzwanie, z którym Natalia przy współpracy z najbardziej cenionymi muzykami i aranżerami poradziła sobie doskonale. Jestem przekonana że ta płyta przejdzie do historii muzyki naszego wspaniałego kraju z nad Wisły. Amen!:)

MENTOR: PJ Morton

Mój mentor, to najlepsze określenie dla tego wspaniałego wokalisty, muzyka i producenta muzycznego. To dzięki niemu poznaję wielu amerykańskich wokalistów, muzyków i składów, których zaprasza do swoich niezliczonych projektów muzycznych mieszając w nich wiele stylów muzycznych tak bardzo mi bliskich.

STAR: H.E.R.

Gabriela Wilson, bo tak nazywa się H.E.R., jest wschodzącą mega gwiazdą na rynku amerykańskim i światowym. Imponuje mi w jakim stylu zdobywa fanów i rynek muzyczny, sama jestem wielką fanką jej talentu i umiejętności wokalnych. Świetnie gra na gitarze i pianie co udowadnia na każdym koncercie. W wydanych w tym roku singlach potwierdza tylko swoją dojrzałość i klasę jako wokalistka i muzyk, co zostało zauważone i obsypane nominacjami.

INSPIRACJA: Yebba

Od pierwszego odsłuchu (wejrzenia) w Sofar, jestem zauroczona umiejętnościami wokalnymi, techniką, interpretacją i oczywiście oryginalnością Yebby. To wspaniałe, że dziś wśród tak dużej dostępności muzyki można znaleźć prawdziwą inspirację dla siebie, za co jestem jej bardzo wdzięczna. W tym roku pojawił się “tylko” jej pierwszy singiel, ale musiałam o niej wspomnieć!

Sylwester Ostrowski

Sylwester Ostrowski


Stanowi rzadki przypadek w polskim świecie artystycznym, z powodzeniem łącząc rolę saksofonisty jazzowego z rolą animatora kultury. Człowiek-instytucja, o niespożytej energii, ogromnej sile przebicia i pozytywnej aurze. Gościnność, jaką Sylwester zapewnia artystom, partnerom i przybyszom, podczas ich wizyt w Szczecinie, jest legendarna.

Przez lata organizowania Zmagań Jazzowych udało się Sylwestrowi zgromadzić środowisko muzyków amerykańskich, europejskich i polskich, które tworzyło platformę wymiany doświadczeń. Należeli do niego tacy artyści, jak Bill Harper, John Betsch, Wayne Dockery, Steve McCraven, którzy współpracowali z Piotrem Wojtasikiem, ale także uczyli młodszych muzyków. To był prawdziwy uniwersytet muzyczny, także dla Sylwestra.

Na przełomie maja i czerwca 2018 wystąpił z koncertami w USA, w najsłynniejszym klubie jazzowym na świecie – nowojorskim Blue Note. W trakcie rozwijającej się ostatnio w sposób bardzo dynamiczny kariery muzycznej, Sylwester współpracował z takimi osobistościami świata muzyki, jak Keyon Harrold, Erykah Badu, Wynton Marsalis, Deborah Brown, Bobby Watson, Darius Brubeck, Miki Hayama, Newman T. Baker, Wayne Dockery, Essiet Okon Essiet, Yakov Okun, Anders Bergcrantz, Eric Allen, Freddie Hendrix, Piotr Wojtasik, Dorota Miśkiewicz, Culutre Revolution, Jazz at Lincoln Center Orchestra oraz Kansas City Jazz Orchestra.

Jammin’ with KC

Ten album jest mi najbliższy z wiadomego powodu. Trzy pokolenia muzyków z 3 krajów i dwóch kontynentów, udowodniała że jazz jest muzyką ponad, ponad podziałami, stylistykami, uprzedzeniami etc.

Kasia Pietrzko “Ephemeral Pleasure”

Bardzo lubię Kasię i jej grę. Wyrafinowana, wyborna, wyśmienita. Brawo!

Krzysztof Pacan “Story of 82”

Brzmienie tego album urzekło mnie od pierwszych dźwięków. Jak mawiają Amerykanie „Sounds like jazz”. No i tenor Radka Nowickiego. I can hear You my Brother.