Po wyborze najlepszych naszym zdaniem utworów jazzowych i soulowych, przyszedł czas na płyty. Na pierwszy ogień idzie soul i albumy okołosoulowe. Czy było łatwo? Bardzo, bardzo nie! 2020 rok obfitował w wiele znakomitych albumów, my postanowiliśmy wybrać 25., które najczęściej u nas gościły, i które zwyczajnie według nas są najlepsze.


25. Ariana Grande “Posisions”

24. Sam Smith “Love Goes”

23. Victoria Monét “Jaguar”

22. Norman Brown “Heart to Heart”

21. Shirley Bassey “I Owe It All To You”

20. Bettye LaVette “Blackbirds”

19. Małgorzata Markiewicz “Bring the Light”

18. Toni Braxton “Spell My Name”

17. Jessie Reyez “Before Love Came to Kill Us”

16. Jhené Aiko “Chilombo”

15. Aloe Blacc “All Love Everything”

14. Alicia Keys “ALICIA”

13. Des’ree “A Love Story”

12. Gabrielle Cavassa “Gabrielle Cavassa”

11. Ledisi “Wild Card”

10. Denai Moore “Modern Dread”

9. Maria Sadowska “Początek nocy”

8. The Weeknd “After Hours”

7. Rosalie. “IDeal”

6. Lianne La Havas “Lianne La Havas”

5. Paulina Przybysz “Odwilż”

4. Teyana Taylor “The Album”

3. Jessie Ware “What’s Your Pleasure?”

Kto dziś jeszcze pamięta, że disco-soul to przede wszystkim brakujące ogniwo pośrednie między funkiem a muzyką house. Jessie Ware pamięta i chwała jej za to. Na płycie „What’s Your Pleasure?”, przy pomocy rozbudowanej sekcji „żywych” instrumentów, kultywuje najlepsze tradycje znakomitych mistrzów gatunku. Nie zabrakło luzu, tanecznych rytmów i pozytywnych tekstów. Płycie daleko do przesadnego zadęcia i przygnębiającej atmosfery. Jessie wyczarowała urzekające prostotą brzmienie, tworzące krystalicznie czystą dawkę jak najbardziej pozytywnej energii. Świetne aranżacje pozwoliły wreszcie Brytyjce ukazać na tym wspaniałym krążku pełnię jej niebagatelnych możliwości wokalnych.

2. Renata Lewandowska “Dotyk”

Historia tej płyty to splot wielu nieprawdopodobnych zdarzeń i przypadków, które mogłyby składać się na scenariusz dobrego filmu. Wszystko zaczęło się od siedemnastoletniego Krystiana Zielińskiego, który kilka lat temu zupełnie przypadkiem odkrył jedno z nagrań Renaty Lewandowskiej.

Można rzec – płyta cud. Mogła w ogóle nie ujrzeć światła dziennego, ale dzięki Krystianowi, za co ogromne dzięki, stało się inaczej. Renata Lewandowska prześcignęła swoje czasy, jej muzyka nie trafiła do ludzi. Na szczęście społeczeństwo się zmienia, a w raz z nim gust. “Dotyk” to majstersztyk, który sprzedał się w mgnieniu oka. Cały nakład wyprzedał się w kilka dni, i nie wiadomo czy będzie wznowienie. Szczęśliwcy, którym udało się zakupić LP mogą podskakiwać z radości, album jest jednym z najczęściej poszukiwanych w 2020 roku.

1. Brandy “B7”

Brandy albumem “B7” udowadnia, że jest obecnie jedną z najważniejszych artystek R&B/Soul. Zarówno wokalnie jak i kompozycyjnie całą resztę zostawia w swoim cieniu i zdecydowanie inspiruje innych. Nowocześnie wyprodukowany album zachowuje klasykę melodii i pełnie komercji. To najlepszy album 2020, bo odważny, zdecydowany i szalenie intrygujący w odbiorze.