Debiutancka płyta Dee Dee Bridgewater przez lata stanowiła kolekcjonerski rarytas i doczekała się kultowego statusu. Krążek zarejestrowany w 1974 roku w Tokyo przez wielu krytyków uważany jest za jeden z najlepszych w dorobku słynnej jazzowej wokalistki. Dotychczas dostępny tylko na rynku japońskim, za sprawą wytwórni Mr. Bongo wreszcie doczekał się ogólnoświatowej premiery. 

Choć talent Bridgewater szersza publika odkryła dopiero w latach 90, Dee Dee miała już wówczas za sobą bogatą i ciekawą karierę. Od lat 60. śpiewała w klubach Michigan, w kolejnej dekadzie występowała z takimi tuzami jazzu jak Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Max Roach czy Rashaan Roland Kirk, grała też na Broadwayu w popularnym i nagrodzonym Grammy musicalu „The Wiz”. Po przeprowadzce do Francji w latach 80. często gościła na europejskich jazzowych festiwalach. Światową sławę przyniosły jej jednak płytowe hołdy dla jazzowych sław: „Love And Peace” z repertuarem legendarnego pianisty Horace’a Silvera (sam mistrz wspomógł ją w dwóch utworach) i poświęcony pamięci Elli Fitzgerald krążek „Dear Ella”. Za ten ostatni krążek Dee Dee otrzymała w 1997 roku nagrodę Grammy. W swoim repertuarze artystka ma też piosenki Kurta Weila, Edith Piaf oraz kompozycje Billie Holiday. Nadal jest aktywna jako wokalistka, kompozytorka i producentka, kilkukrotnie występowała w Polsce. 


„Afro Blue” to efekt znakomitej współpracy muzyków amerykańskich i japońskich – udział w sesjach wzięli m.in. ówczesny mąż Dee De, świetny trębacz Cecil Bridgewater oraz jego brat, saksofonista Ron, uznany pianista Roland Hanna, znakomity perkusista Motohiko Hino i producent Takao Ishizuka. Rezultatem jest wysublimowane, głębokie soulowo-jazzowe arcydzieło z ponadczasowymi wersjami znakomitych kompozycji ”Love Vibrations” Horace’a Silvera, „Little B’s Poem” Bobby’ego Hutchersona, „Afro Blue” Mongo Santamarii czy „Raindrop Keeps Falling On My Head” Burta Bacharacha.

Premiera reedycji albumu „Afro Blue” już 19 czerwca!