W obecnej sytuacji Strefa Kultury Wrocław nie może gościć publiczności w swoich przestrzeniach, dlatego postanowiła odwiedzić wrocławian na podwórkach i osiedlach. 

W dobie pandemii koronawirusa artyści przenieśli się do sieci i swoje występy najczęściej transmitują w mediach społecznościowych. To piękna inicjatywa, ale Strefa Kultury Wrocław znalazła sposób na powrót do realizacji koncertów w przestrzeni miejskiej. Wrocławskie osiedla i podwórka odwiedzi Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław. Wieloletnie doświadczenie w realizacji koncertów –  w ramach festiwali, które SKW organizuje i działań plenerowych programów Mikrogranty i Sąsiadujemy pozwoliło odpowiednio przygotować projekt.

– Przede wszystkim chcemy wesprzeć wrocławskich artystów, by znów mogli grać koncerty z udziałem publiczności – wystarczy że widzowie wyjrzą przez okno lub wyjdą na balkon. To my przyjedziemy z kulturą do naszych odbiorców, oni spokojnie będą podziwiać profesjonalnie przygotowane występy z bezpiecznej odległości. Konkretne podwórka nie będą też zapowiadane, każdy występ to jednorazowa niespodzianka dla jego mieszkańców – tłumaczy Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław. 

Pierwsze koncerty odbyły się w 29 kwietnia, w trzech różnych lokalizacjach, na wrocławskich Popowicach i muzycznie nawiązywały do obchodzonego 30 kwietnia święta miłośników jazzu. Duet Roland Abreu i Taras Backovskyy zaprezentowali fuzję muzyki jazzowej i latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy oraz muzyki klasycznej.

– Przez wiele lata Światowy Dzień Jazzu obchodziliśmy w trakcie Jazzu nad Odrą. W tym roku festiwal odbędzie się w październiku, dlatego to właśnie jazzem inaugurujemy Mobilną Scenę Strefy Kultury Wrocław – dodaje Krzysztof Maj. 


W przygotowaniu są kolejne realizacje, które niejednokrotnie będą powiązane tematycznie z festiwalami i programami Strefy Kultury Wrocław. Mobilna Scena będzie pojawiać się na wybranych osiedlach i podwórkach przez najbliższe miesiące, a swoje występy potwierdzili już artyści, których często można było podziwiać w Imparcie. Część wydarzeń będzie można dodatkowo zobaczyć online.