Natalia Przybysz – polska wokalista i autorka tekstów – była bohaterką kolejnej odsłony „Piątków z Nową Muzyką”. Właścicielka jednego z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych głosów na polskiej scenie muzycznej zaprezentowała piąty solowy album w warszawskim Studio U22. Spotkanie z artystką odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV.

Płyta „Jak malować ogień” ukaże się na rynku 25 października nakładem wytwórni Kayax.

Na cztery dni przed oficjalną premierą albumu „Jak malować ogień”, Natalia Przybysz odwiedziła warszawskie Studio U22. Artystka zaprezentowała nowy materiał, a także opowiedziała o tym unikalnym wydawnictwie. Natalia, wraz w wytwórnią Kayax oraz tłocznią WMfono, stworzyła nośniki fizyczne w ekologicznej wersji. Analog „Jak malować ogień” powstał w wyniku ponownego zmielenia odpadów produkcji innych płyt winylowych. Gratką dla fanów będzie fakt, że każdy egzemplarz jest wizualnie inny – kolorystyka płyty jest uzależniona od barwy ścinków, jakich użyto do jej produkcji. To całkowicie pionierska inicjatywa. W przypadku CD ilość aluminium została zredukowana do niezbędnego minimum potrzebnego do produkcji. W związku z tym album Natalii jest przezroczysty. 

Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”, a poprowadził je szef redakcji muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia – Piotr Metz. W rozmowie z nim artystka opowiedziała o wyjątkowej atmosferze panującej w częściowo nowym składzie zespołu:

Mieliśmy między sobą wiele synchronii. Niejednokrotnie nagrywałam na telefon improwizowane dźwięki. Takie podkłady to były dla mnie całe światy, przestrzenie, faktury, kolory, które potem inspirowały mnie do pisania historii i melodii. Ta płyta jest trochę opowieścią.

Album Natalii Przybysz „Jak malować ogień” zawiera 10 utworów, które stanowią zapis chwil i emocji towarzyszących artystce i jej zespołowi. Kompozycję i aranżację powstały w domowym zaciszu, stąd płyta wydaje się być jeszcze bardziej intymna. Nad materiałem pracowali: Jurek Zagórski (gitara, produkcja), Mateusz Waśkiewicz (gitara, współprodukcja), Kuba Staruszkiewicz i Pat Stawiński (sekcja rytmiczna). Gościnnie wystąpił także wiolonczelista Michał Popel.

O przyjemną atmosferę spotkania zadbała marka Ballantine’s, a możliwość odsłuchu płyty w najwyższej jakości dźwięku umożliwił profesjonalny sprzęt od firm SVEDA AUDIO i Nautilius.

Spotkanie z albumem „Jak malować ogień” odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV – Piątki z Nową Muzyką. Jest to inicjatywa branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiony 10 lipca 2015 roku. Od tego dnia na całym świecie nagrania pojawiają się w sprzedaży w tym samym momencie – w piątki o godzinie 00.01 czasu lokalnego. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów. ZPAV, działając na rzecz rozwoju rynku muzycznego, rozpoczął cykle spotkań „Piątki z Nową Muzyką”, na których prezentowane są premierowo lub przedpremierowo materiały z nowych na polskim rynku albumów muzycznych. Spotkania te skierowane są do mediów, a także przedstawicieli branży muzycznej. Studio U22, włączając się w tę inicjatywę, chce budować miejsce otwarte na każdy rodzaj muzyki, miejsce przyjazne zarówno wielkim gwiazdom, jak i początkującym artystom.