We Wrocławiu trwa XXVI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta. Najbliższy festiwalowy koncert będzie wydarzeniem niezwykłym: 25 sierpnia na Ostrowie Tumskim Włodek Pawlik spotka się z wybitnym włoskim organistą Giampaolo di Rosą

Bilety są nadal w sprzedaży.

Włodek Pawlik należy do pierwszej ligi polskiego jazzu. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie: w 2014 roku, jako pierwszy polski jazzman w historii, został laureatem nagrody Grammy, która trafiła do jego rąk za nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio płytę „Night in Calisia”. W dorobku kompozytorskim Pawlika, obok utworów jazzowych, znajdują się ścieżki dźwiękowe do produkcji filmowych, teatralnych, operowych, baletowych czy radiowych; tworzy też kantaty, utwory na orkiestrę kameralną i symfoniczną. Jego dyskografia obejmuje 30 albumów wydanych w Polsce i w USA. Najnowszy longplay pianisty, wydana w lutym tego roku płyta „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”, jest autorską interpretacą dorobku jednego z najpopularniejszych polskich kompozytorów klasycznych.


Pochodzący z Włoch Giampaolo di Rosa, który podczas niedzielnego koncertu będzie muzycznym partnerem Pawlika, to organista, klawesynista i pianista, kompozytor i improwizator, muzykolog i pedagog. Podczas koncertów prezentuje szeroki repertuar literatury muzycznej wszystkich epok, włączając w to muzykę współczesną (w tym wszystkie dzieła J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta oraz O. Messiaena). W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie, gdzie zainicjował jedną z największych serii recitali organowych w Europie. Od lutego 2014 roku jest organistą-rezydentem katedry w hiszpańskim León.

Repertuar niedzielnego koncertu będzie wyjątkowym hołdem dla patrona festiwalu Non Sola Scripta, romantycznego kompozytora Johannesa Brahmsa. Usłyszymy nie tylko trzy ze stworzonych przez niego preludiów chorałowych (Schmücke dich, o liebe Seele op. 122 nr 5, Herzlich tut mich verlangen op. 122 nr 10, Es ist ein Ros’ ersprungen op. 122 nr 8), ale i wariacje na temat skomponowanych przez Niemca utworów. W programie pojawią się też utwory organowego klasyka, Johanna Sebastiana Bacha (Ricercare a 6 z Musikalisches Opfer, BWV 1079) czy autorskie jazzowe improwizacje Włodka Pawlika.

Koncert odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (40-50 zł) nabyć można online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz na miejscu koncertu przed jego startem. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu znaleźć można na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta oraz na Facebooku.