Formacja Vitold Rek & the Spark zagra dwa koncerty w Polsce z programem „Lem. Muzyczne sfery”. W najbliższy piątek i sobotę (23, 24 sierpnia) muzycy po raz pierwszy wystąpią w Polsce z tym programem w formule tria z towarzyszeniem czytanych tekstów zarejestrowanych w 2016 roku przez ś.p. Rafała Potockiego, znakomitego dziennikarza i regionalistę.

  • 23 sierpnia – Warszawa – Dziedziniec Kultury NCK – MKiDN.
  • 24 sierpnia – Rzeszów – Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje – Scena na dziedzińcu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.


Projekt wybitnego kontrabasisty i kompozytora Vitolda Reka będący ukłonem w stronę środowiska muzycznego rodzinnego Rzeszowa. To również echo i nawiązanie do wieloletniej współpracy z Tomaszem Stańko m.in. w formacji Freelectronic. To połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Vitold Rek zaprosił do współpracy trębacza i kompozytora Tomasza Nowaka znanego, a także rapera i muzycznego selektora Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza.

Razem tworzą unikalny świat, w którym równorzędną rolę odgrywają zarówno umiejętności wirtuozerskie jak i klimat, przestrzeń i słowo. W program wkomponowane są fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema czytane przez Rafała Potockiego oraz „dźwięki kosmosu”. Vitold Rek & The Spark, to pobudzająca wyobraźnie muzyczna podróż po różnych światach.


Program „Lem. Muzyczne sfery” został przygotowany na zlecenie Niemiecko Polskiego Instytutu w Darmstadt z okazji interdyscyplinarnego festiwalu „Komet Lem” i wykonany po raz pierwszy w Darmstadt 30 listopada 2016 roku.