Książka „Esja” to druga tego typu publikacja (po „Białej fladze” wydanej w 2016 roku), zawierająca partytury utworów autorstwa pianistki i kompozytorki Hani Rani. 5 kwietnia 2019 roku odbyła się premiera jej solowego albumu pt. „Esja” poświęconego kompozycjom na fortepian solo, wydana w brytyjskiej wytwórni Gondwana Records. Płyta powstawała w wielu miejscach m.in. Warszawie, Berlinie, Reykjaviku czy w polskich górach Bieszczadach. 

„Miejsca te ukształtowały mnie jako człowieka, ale również artystę, dlatego wiele inspiracji, które tam odnalazłam odzwierciedlają tytuły utworów takie jak: Biesy, Warszawa czy tytułowa Esja.” – mówi artystka.

Oprócz 10 utworów, których nagrania znalazły się na albumie, do książki dołączone zostały nuty do pięciu, nieopublikowanych jeszcze kompozycji: „Rurka z kremem”, „Today”, „Tomorrow”, „Warszawa” i „Varsjá”. 

Tym razem Rani zdecydowała, że książka przybierze formę albumu, który stanie się nie tylko zeszytem muzycznym, ale również szerszą opowieścią o miejscach, zdarzeniach i emocjach, które towarzyszyły jej podczas tworzenia. 

Pomiędzy partyturami znajdziecie zdjęcia autorstwa przyjaciela artystki, fotografa Marcina Leszczyńskiego, z którym dwa lata wcześniej udali się w podróż, w celu odkrycia na nowo uroków ukochanych gór – Bieszczad oraz nieoczywistego piękna Warszawy, w której pianistka spędziła swoje studenckie lata i w której obecnie mieszka.  

Do współpracy nad oprawą wizualną książki Rani zaprosiła również amerykańskiego twórcę kolaży – Anthony’ego Zinonos’a, który wykonał z myślą o płycie „Esja” kilka specjalnie dedykowanych prac. Za projekt całej publikacji odpowiada Nicola Cholewa, a tłumaczeniem tekstów zajął się Piotr Wieczorek. 

„Mam nadzieję, że użytkowanie tej książki sprawi Wam dużo radości i stanie się zachętą do własnych prób kompozytorskich i wspólnego muzykowania. Przy utworach nie znajdziecie zbyt wielu oznaczeń dynamicznych czy artykulacyjnych, ponieważ nie chciałam narzucać jednej konkretnej interpretacji. Wiem, że zostawiam moją muzykę w dobrych rękach.” – Hania Rani

Zdjęcia wydawnictwa okiem Hani Rani:

Aby zakupić wydawnictwo kliknij tutaj.