Tym razem nieco później, bo 9 grudnia, rozpocznie się XI edycja Silesian Jazz Festivalu, który na przestrzeni 11 lat zgromadził zróżnicowaną wiekowo publiczność i zdobył jej uznanie. Można powiedzieć, że „jazz to jak miłość życia, którą się dzielimy i zarażamy innych”. W ostatnich latach zanika stereotyp, że koncert jest interesujący wtedy, gdy grają tylko zagraniczni wykonawcy. Dziś obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój polskiego jazzu, mamy coraz więcej młodych muzyków, którzy mogą konkurować na europejskich i światowych scenach.

Na SJF zawsze jest miejsce dla młodej sceny jazzowej. Tak jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku zagrają laureaci międzynarodowych konkursów jazzowych: Aga Derlak Trio, Maciej Wojcieszuk Quintet, a także reprezentanci nurtu eksperymentalnego jazzu łączącego elektronikę z hip-hopem: Schmidt Electric, Miuosh, Ten Typ Mes.

III edycja Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję jest wartością łączącą różne doświadczenia muzyczne, a koncert laureatów może dostarczyć wielu wrażeń. Międzynarodowe jury wyłoniło 10 finałowych kompozycji, wśród których znajdują się przedstawiciele takich krajów, jak Macedonia, USA, Austria i Polska. Festiwal zakończy się koncertem Urszula Dudziak & Walk Away, a towarzyszyć mu będzie także wystawa fotografii Aleksandry Kasztalskiej „Metro Sztuki”.

Oryginalny, zróżnicowany stylistycznie program, międzynarodowa obsada, edukacja, premiery i jazzowe odkrycia oraz Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową to od kilku lat znak rozpoznawczy festiwalu. Ten coraz bardziej ceniony projekt z zakresu muzyki improwizowanej organizowany jest przez Katowice Miasto Ogrodów — Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek przy współpracy Instytutu Jazzu AM Katowice, a także wpisuje się w program Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. To właśnie z tej okazji zaprosiliśmy w tym roku muzyków reprezentujących inne miasta należące do Sieci Miast Muzyki z Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Niemiec.

Więcej o festiwalu na stronie organizatora.